Derīgi zināt

Aiz kalniņa dūmi kūp

Aiz kalniņa dūmi kūp

09 / 01 / 2018

Kuram gan nav gadījies piedzīvot vilšanos, nogaršojot iegādāto gaļas delikatesi un secinot, ka tā ne tuvu nelīdzinās vectēva pirtī kūpinātajam speķītim, kurš, ienests istabā, pazuda zibenīgos ātrumos, jo burtiski kusa uz mēles, un to varēja ēst tāpat, bez maizes, izbaudot katru kumosu. Diemžēl mūsdienu realitāte ir tāda, ka gaļas izstrādājumiem bieži vien tiek pievienotas dažādas E vielas, nitrītsāls un citi „labumi”, tādēļ ne vienam vien rodas vēlme atgriezties pie savām saknēm un iemēģināt roku, pašam iesālot un nožāvējot gaļu pēc sentēvu receptēm, lai varētu izbaudīt autentisku kūpinājuma garšu, kura tik spilgti palikusi atmiņā kopš bērnības.
Grēcīgais un kārdinošais

Grēcīgais un kārdinošais

29 / 08 / 2017

Burgers – tā ir jebkura ātrās ēdināšanas restorāna klasika, bez kuras nepastāvētu šī kulinārijas nozare un bez kuras mūsdienu pasaule nav iedomājama. Tomēr šis nebūs raksts par to, ka tev turpmāk jāēd tikai burgeri, bet gan stāsts par to, kāpēc mēs tos dievinām un kāpēc mēs par tiem runājam. Jo, gribam to atzīt vai ne, mēs katrs taču ik pa laikam ar gardu muti notiesājam pa burgeram – ar gaļu vai bez tās, ar sātīgām piedevām vai veselīgiem salātiem, bet burgers paliek burgers.
Mafini

Mafini

11 / 05 / 2017

Lai kā varbūt kādam valodniekam nepatiktu vārds „mafini”, tas ir vārds, kuru pasakot, to (visticamāk) pazīs jebkurā pasaules vietā, jo mafins ir pasaules klasika, kuram nevajag katrā pasaules malā izdomāt savu nosaukumu un kuru nevajag saukt par kēksiņu. Mafins ir lielisks konditorejas izstrādājums. Tas ērti iegulsies vienā plaukstā, un tā vien gribēsies tajā iekosties...
Tējas tavai maltītei

Tējas tavai maltītei

26 / 04 / 2017

Kurš gan neatceras burvīgos bērnības mirkļus laukos, kad vakarā tā vien gribējās ātrāk iemigt, lai no rīta celtos līdz ar pirmajiem saules stariem, skrietu uz pļavu meklēt raspodiņus un, noliecoties pie mazā lapu trauciņa, izbaudītu atspirdzinošo rasas lāsīti? Ikviens augs dāvā mums labāko, kas tam ir, un drēgnos rudens vai ziemas vakaros to aromāti spēj uzburt brīnišķīgas vasaras ainas, jo nekas cits tā nesmaržo pēc vasaras un Latvijas laukiem, kā pašu lasītās zāļu tējiņas. Bet kāpēc gan mums būtu jāaprobežojas tikai ar siltu dzērienu, ja augu labās īpašības varam pielietot arī ēdienu gatavošanā?

Programma Latvijas bērnu priekam un veselībai

Programma Latvijas bērnu priekam un veselībai

09 / 02 / 2017

Rūpējoties par bērnu un viņu vecāku fizisko un emocionālo veselību, Rimi veikalu tīkls radījis īpašu programmu Latvijas bērnu priekam un veselībai. Programmā iesaistījusies profesionāla komanda: pediatre Sanita Mitenberga, uztura speciāliste Olga Ļubina, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča, psiholoģe Iveta Aunīte, sporta treneris Kārlis Birmanis, pavārs Normunds Baranovskis un bērnu lietās zinošākais eksperts skolēns Klāvs Smildziņš.

Mūku mantojums - liķieris

Mūku mantojums - liķieris

30 / 01 / 2017

Ar liķieriem visbiežāk ir tā – patīk vai nepatīk, mīl vai nīst. Lai gan ir cilvēki, kuri nakts vidū varētu atšķirt, kāds liķieris viņiem tiek piedāvāts, tomēr šodien šai stipro dzērienu kategorijai reti kad tiek veltīta īpaša uzmanība.

Gaļas pagatavošanas temperatūra

Gaļas pagatavošanas temperatūra

16 / 12 / 2016

Katrai gaļai ir noteikta temperatūra, kas liecina par gatavību, un tā atkarīga no gaļas veida, konkrētā gabala un lieluma. Vislabāk mērīt ar gaļas termometru, nosakot iekšējo temperatūru. Ja tas nav pieejams, tad noder zināt arī aptuvenos gabalu gatavošanas laikus.

Teju vai neticamais - angļu vīni

Teju vai neticamais - angļu vīni

01 / 12 / 2016

Jā, šoreiz pieteiktā vīnu tēma skan neierasti, jo Apvienotā Karaliste, kas ir nenoliedzami bagāta valsts, mums asociējas ar daudzām kultūras vērtībām, tikai ne ar vīnu, lai gan vīnkopības nozarei šeit ir sena vēsture, tradīcijas un pat vietējo vīnu sasniegumi pasaules tirgū.

Mūzikas izglītība ar skatu nākotnē

Mūzikas izglītība ar skatu nākotnē

06 / 09 / 2016

1954. gadā Japānā tika izveidota mūzikas izglītības sistēma, kas nes „Yamaha” vārdu. 1967. gadā „Yamaha” mūzikas skolas sāka savu darbību Vācijā, pēc tam arī citās pasaules valstīs. Šobrīd visā pasaulē ir vairāk nekā 6000 šo mūzikas skolu 40 valstīs. „Yamaha” mūzikas skolu pamatā ir unikāla metodika, kas nodrošina muzikālo attīstību visas dzīves garumā.

Tavs sabiedrotais virtuvē - ātri, tīri, aromātiski!

Tavs sabiedrotais virtuvē - ātri, tīri, aromātiski!

26 / 07 / 2016

Uzņēmuma darbības pamatā ir vienkāršas, ātras un drošas kvalitatīvas ādas kopšanas produkcijas iegādes ideja. Produkcijas klāsts regulāri paplašinās, un šobrīd tajā ietilpst 374 preces. Ir pieejami kosmētisko un mazgāšanas līdzekļu pamatprodukti visai ģimenei.

Visam ir nozīme – arī iepakojumam

Visam ir nozīme – arī iepakojumam

15 / 06 / 2016

Dažreiz ikdienas steigā dodam priekšroku produktiem, kas izskatās labi un ir ērti lietojami kustībā, piemēram, dodoties no vienas tikšanās uz otru vai treniņā laikā. Mums svarīgi lietot veselīgus un dabīgus produktus. Tomēr — vai ņemam vērā kā iepakojums ietekmē mūsu veselību un apkārtējo vidi? Labam iepakojumam būtu jākļūst par apzinātu izvēli.

Spilgtas krāsas drosmīgam dizainam

Spilgtas krāsas drosmīgam dizainam

26 / 04 / 2016

„Virtuve vairs nav auksta un sterila atsevišķa telpa mājoklī, tā ienāk mūsu dzīvojamā telpā. Krāsas virtuves izlietnei piešķir dzīvīgumu un siltumu. Izmantojot augstas kvalitātes keramiku, parādās iespēja variēt un izveidot vēl nebijušus krāsu salikumus.” /Gesa Hansen/

Neparasti aizraujošās brīvdienas

Neparasti aizraujošās brīvdienas

01 / 04 / 2016

Ieiet veikalā un atrast iecienītākos produktus, turklāt tiem jābūt gan gardiem, gan veselīgiem. Jā, arī tādi mēdz būt mūsu perfektie sapņi, bet bez tiem nevar. Ir jāsapņo un tad jālūko pēc iespējām tos īstenot. Sapņu apzināšana vienmēr noved pie risinājuma. Un šoreiz viens no risinājumiem ir aizraujošā Tex Mex virtuve.

Pasaules garšas vienuviet

Pasaules garšas vienuviet

30 / 03 / 2016

Pasaule ir kļuvusi atvērtāka daudzās jomās, un arī kulinārija ir tā, kas veicina interesi paskatīties ārpus savas valsts robežām. Taču ko gan līdz kulinārijas raidījumi vai raksti, ja veikalu plaukti nesniedz iedvesmu? Iedvesmu un maigu grūdienu pareizajā virzienā palīdzēs rast jaunās „Santa Maria” garšvielas, kas ļaus pagatavot autentiskas receptes no Marokas, ASV, Etiopijas, Peru, Japānas.

NĒ garlaicīgām maltītēm

NĒ garlaicīgām maltītēm

09 / 03 / 2016

Piedalies arī tu kopējā un vienotā cīņā pret garlaicīgām maltītēm! Šodien, rīt un katru dienu atklāj no jauna ēdiena prieku! Piparu pēc pipara. Tortiļu pēc tortiļas. Enčiladas pēc enčiladām. Maltīti pēc maltītes.

Ne tikai voks, rīsi un irbulīši

Ne tikai voks, rīsi un irbulīši

11 / 02 / 2016

Lielākajai daļai cilvēku ķīniešu virtuve asociējas ar irbulīšiem, saldskābās mērces ēdieniem, vokpannā gatavotām maltītēm, soju, rīsiem un ķīniešu nūdelēm. Un tās nebūt nav maldīgas asociācijas, taču ķīniešu virtuves tradīcijas ir daudz plašākas un dziļākas, jo ēšanas kultūrai ir ļoti liela nozīme ķīniešu ikdienas dzīvē.

Graudaugu gatavošanas tabula

Graudaugu gatavošanas tabula

22 / 01 / 2016

Izvēlies veikalā nevis sniegties pēc savas iecienītās paciņas, bet eksperimentēt. Kas var būt sliktākais, kas notiks? Ja negaršos, atdāvināsi kādam, kam garšos.
Bez eksperimenta nekas nesanāks.

Āzijas garšas sākas šeit

Āzijas garšas sākas šeit

13 / 01 / 2016

Ar šiem „Santa Maria” produktiem panākt īstās garšas būs vieglāk par vieglu, un tu varēsi pagatavot lielāko daļu Āzijas virtuves ēdienu ļoti īsā laikā. Ātri, ērti un garšīgi! Āzijas garšu baudījums tagad pieejams ikvienam un jebkurā laikā. Uzdrošinies maltīti pārvērst kulinārās mākslas baudījumā!

Svaigi maltas un izcili aromātiskas

Svaigi maltas un izcili aromātiskas

09 / 12 / 2015

Sajūtas rodas no visa, kas ir ap mums, no visa, ko paši radām gan apzināti, gan neapzināti. Dažkārt vajag pavisam maz, lai izjustu vislielāko prieku. Un dažkārt pietiek ar vienu liegu garšvielu dzirnaviņu griezienu, lai virtuvē virmotu ēterisko eļļu bagātīgie aromāti, kurus iespējams sajust tikai no svaigi maltām garšvielām.

<em>Tex Mex</em> piektdiena

Tex Mex piektdiena

01 / 10 / 2015

Dzīve ir kā liela virtuve, kurā ir neskaitāmi daudz lietu, ko vari izmantot jebkurā situācijā, vienīgais, kas jāizdara, – konkrētajam gadījumam jāpiemeklē visatbilstošākā lieta, lai sasniegtu izcilu rezultātu. Tieši tāds pats meklējumu ceļš ir visas dzīves laikā, tāpēc droši sniedz roku pēc sava skaistākā priekšauta un pagatavo ko patiesi apbrīnojamu. Sauc palīgā arī ģimeni un draugus, jo mīļo klātbūtne virtuvē ir tikpat būtiska kā dzīvē.

Pieņem pagātni, veido tagadni, uzlabo nākotni!

Pieņem pagātni, veido tagadni, uzlabo nākotni!

01 / 09 / 2015

Ja vēlies pilnvērtīgāk izbaudīt katru dzīves mirkli, nesteidzīgi sakārtojot domas un nomierinot ķermeni, tad „Labo Sajūtu Laboratorija” ir īstā vieta, kur to apgūt. Tā domāta visiem, kam rūp sava labsajūta un veselība. Nodarbību piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs, un tajā sev atbilstošāko atradīs ikviens – bērni, jaunieši, vecāki, sievietes un, jā, arī vīrieši.

Nūdeļu un kokosriekstu piena draudzība

Nūdeļu un kokosriekstu piena draudzība

27 / 08 / 2015

Ja tev kādreiz mēģina iestāstīt, ka tavi sapņi ir muļķīgi, atceries, ka bija kāds miljonārs, kurš izveidoja nūdeļu baseinu. Un viņš nebija no tiem, kas miljonus laimējis loterijā. Pašas nūdeles gan nav pazīstamas miljoniem gadu, tomēr pirmās liecības par nūdeļu lietošanu uzturā saistāmas ar 4000 gadu senu pagātni, ko apliecina arheoloģisko izrakumu laikā pie Huanhe upes Ķīnā atrastā noslēgtā bļoda, kurā iekšā bija nūdeles.

<em>Tellicherry </em>– piparu karalis

Tellicherry – piparu karalis

28 / 07 / 2015

Mūsdienās pipari kļuvuši par ikdienišķu garšvielu, kā rezultātā tie tiek uztverti par pārāk vienkāršu un pašsaprotamu ēdiena kompanjonu, kas neprasa papildu iedziļināšanos, taču patiesībā piparu stāsts ir īpašs, to vēsture ir tikpat sena kā garšvielu tirdzniecība, un tie atstājuši redzamus nospiedumus daudzu tautu saimniecībā, kultūrā un gastronomijas pasaulē. Ne velti piparus uzskata par garšvielu karaļiem. Pipariem piemīt arī kāda neparasta spēja – tie aktivizē gremošanas trakta un siekalu dziedzeru darbību, tāpēc nav jābrīnās, ka, tikai iedomājoties par pipariem, mutē jau saskrien siekalas.

Īstie ziedi, īstajā brīdī

Īstie ziedi, īstajā brīdī

01 / 07 / 2015

Ziedi vienmēr tiek un tiks dāvināti visdažādākajos dzīves mirkļos, un tie nekad nezaudē savu aktualitāti. Tie rada svētkus, iepriecina, uzmundrina un noteikti neatstāj vienaldzīgu ne to saņēmēju, ne dāvinātāju.

Purified - Latvijā radīti unikāli uztura bagātinātāji melnajā šokolādē

Purified - Latvijā radīti unikāli uztura bagātinātāji melnajā šokolādē

08 / 06 / 2015

Sadarbojoties vadošajiem Latvijas zinātniekiem, kardiologiem un šokolādes ražotājiem, tapuši jauni sirds, redzes, smadzeņu un vispārējo veselību uzlabojoši produkti. Augu ekstraktu, vitamīnu un mikroelementu kombinācija beļģu melnajā šokolādē top uzņēmumā Purified. Latvijā ražotie produkti ir pasaulē unikāli un tiem nav analogu.

Mazo sēkliņu lielais spēks

Mazo sēkliņu lielais spēks

26 / 05 / 2015

MÁDARA kosmētikas zīmola radītāja Lotte Tisenkopfa-Iltnere uzskata, ka rūpes par ādu ir līdzvērtīgas rūpēm par ķermeni un uzturu. Starp ēšanu un to, ko liekam uz ādas, var vilkt paralēles, un šiem abiem procesiem ir daudz kopīga. Bet visa pamatā ir vēlme un zināšanas par to, ka mums nepieciešams tikai labākais, dabīgākais un tas, kas mums patiesi liek justies un izskatīties labi.

Laiks grilēšanai

Laiks grilēšanai

13 / 05 / 2015

Baudot maltīti svaigā gaisā, šķiet, ka ēdiens iegūst pavisam citu garšu, un ideāls pierādījums tam ir gaļas cepšana un grilēšana brīvā dabā. Jau no seniem laikiem gaļa ir bijis galvenais produkts, ko gatavo virs oglēm vai ugunskurā. Salīdzinot ar citiem gaļas pagatavošanas veidiem, grilēšana ir vislabākā metode, jo cepšanas procesā gaļa saglabā daudz vairāk vērtīgo vielu. Lai sarīkotu ballīti vai dārza svētkus ar grilēšanu, nevajag gaidīt kādu īpašu datumu vai notikumu, pietiek ar vienu iemeslu – siltu un saulainu laiku. Lai gaļa grilējot izdotos īpaši garda un sulīga, atliek vien ievērot dažus knifiņus.

Izgaršo vasaru ar „Santa Maria” jaunajām BBQ garšvielām!

Izgaršo vasaru ar „Santa Maria” jaunajām BBQ garšvielām!

27 / 04 / 2015

Vasara vairs nav aiz kalniem, tāpēc izmanto siltās pavasara dienas, lai praktizētos ēdienu gatavošanā uz grila un laikus pierastu pie „Santa Maria” jaunajām BBQ līnijas garšvielām, lai tās pielietotu ne tikai siltajā sezonā, bet gan visa gada garumā. Šīs garšvielas būs īstās sabiedrotās katru reizi, kad paredzēta draudzīga pasēdēšana, baudot pašu gatavotus ēdienus. Tuvojošā siltā sezona ir īstais brīdis, lai caur praksi iepazītu jaunās garšvielas.

Fahitas valdzinājums

Fahitas valdzinājums

31 / 03 / 2015

Nosaukums Tex-Mex apzīmē Teksasas un Meksikas ziemeļu reģioniem raksturīgo virtuvi. Tur augušie dārzeņi un garšaugi, kā arī senās indiāņu gatavošanas tradīcijas meksikāņu ēdieniem piešķir īpašu burvību. Tie izceļas ne tikai ar savu pikantumu, bet arī veselīgumu un kārdinošajām krāsām. Protams, ne mazāk svarīgi ir tas, ka tos pagatavot ir vienkārši un ātri. Tex-Mex ēdienu variācijas ir gandrīz neierobežotas, un, kombinējot vienus un tos pašus produktus, var pagatavot ļoti dažādus un unikālus ēdienus, kas der uzkodām, brokastīm, pusdienām un vakariņām. Tie vienmēr ir gardi, ar neparastu un apetīti rosinošu vizuālo noformējumu. Tev atliek vien ļauties arvien jauniem gastronomiskiem eksperimentiem!

Liellopu gaļa uztura speciālistu skatījumā

Liellopu gaļa uztura speciālistu skatījumā

26 / 03 / 2015

Mēs, Līga Balode un Tatjana Tepo, kā uztura speciālistes un šķīvja OnPlate idejas autores vienmēr uzsveram, ka produktu kvalitāte un uzturvērtība ir veselības pamats, un tādēļ iesakām izvēlēties kvalitatīvus produktus. Ja liellopa gaļa ir kvalitatīva, to nemaz nevajag daudz, lai apgādātu organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielām. Liellopu gaļas kvalitāti nosaka virkne dažādu faktoru: dzīvnieku ģenētiskie faktori (šķirne), ēdināšana (barības nodrošinājums, kvalitāte), labturība, veselība, transportēšana uz kautuvi, kaušana, gaļas ķīmiskais sastāvs u.c.

Pa šķipsniņai labas garšas un mīlestības

Pa šķipsniņai labas garšas un mīlestības

26 / 02 / 2015

Ir svarīgi atrast lietas, kas rada prieku un harmoniju. Un vēl svarīgāk ir spēt ar tām piepildīt savas ikdienas gaitas. „Santa Maria” garšvielu pasaule ir bagāta ar dažādām garšām un smaržām, kas piešķirs ikdienai dažādību un palīdzēs realizēt pat visneparastākās ieceres un vēlmes. Garšvielas iepriecinās, radīs mieru, piešķirs asumiņu, liks pasmaidīt un relaksēs.

Ideāla gaļa gan gatavošanai, gan pasniegšanai jēlā veidā

Ideāla gaļa gan gatavošanai, gan pasniegšanai jēlā veidā

28 / 01 / 2015

Lai cik labs pavārs tu būtu, lai cik laba būtu tava recepte, nekas nesanāks, ja gaļas kvalitāte nebūs augstākajā līmenī. „Saulcerīšu” Charolais liellopa gaļa domāta cilvēkiem, kuriem patiesi rūp, kādu pārtiku ikdienas maltītēm izvēlas viņu ģimenes.

Pagatavo Āzijas voka maltīti pats!

Pagatavo Āzijas voka maltīti pats!

27 / 01 / 2015

Jau kopš seniem laikiem Austrumu garšvielu pasaule valdzinājusi daudzus rietumniekus – tās vilinājumam ļāvušies ceļotāji, zinātnieki, kulināri un piedzīvojumu meklētāji. Šodien taizemiešu virtuve ir populāra ne vienā vien Rietumvalstī. Voka ēdieni ir iecienīti ne tikai pagatavošanas tehnikas, bet arī garšas īpatnību un teju neskaitāmo sastāvdaļu kombināciju dēļ. Ja esat gatavi kulināram ceļojumam uz Taizemi, nebūt nav nepieciešamas specifiskas zināšanas, profesionāls aprīkojums vai stundām ilgi produktu un garšvielu meklējumi – pietiks ar vēlmi, radošu garu un gatavību eksperimentēt!

Atceries. Pasapņo. Izbaudi.

Atceries. Pasapņo. Izbaudi.

21 / 01 / 2015

Atsauc atmiņā bērnības saldo garšu ar "Tere" biezpiena masu, kas papildināta ar rozīnēm. Pasapņo par vasaras siltajiem atpūtas brīžiem, baudot "Yoomoo" jogurta saldējumu un atsvaidzinošo "Oxfam Fairtrade" citrona limonādi. Un izgaršo citus garšu kārpiņām tīkamus produktus.

Šefpavāra Laura Aleksejeva receptes un ieteikumi, pērkot un gatavojot gaļu

Šefpavāra Laura Aleksejeva receptes un ieteikumi, pērkot un gatavojot gaļu

06 / 01 / 2015

Domā, ko ēd, jo ne vienmēr tu ēd to, ko domā! Gaļas izcelsmei ir jābūt drošai un izsekojamai. Izvēlies tikai augstākās kvalitātes gaļu, vēlams no BIO vai ganību saimniecībām, kas nelieto augšanas hormonus, pesticīdus, minerālmēslus, antibiotikas un citas ķīmijas, kuru ietekme uz cilvēka veselību nav zināma un izpētīta.

Garšvielu karaļi – pipari

Garšvielu karaļi – pipari

30 / 12 / 2014

Nav brīnums, ka piparus dēvē par garšvielu karaļiem, jo tā ir vispopulārākā, visizplatītākā un uzreiz pēc čili arī visvairāk pārdotākā garšviela pasaulē. Bez tiem nav iedomājamas ne svētku, ne ikdienas maltītes, jo pipari piešķir ēdienam tādu garšas pilnību, ko nespēj panākt neviena cita garšviela. To vēsture ir tikpat sena kā garšvielu tirdzniecība, un tie atstājuši redzamus nospiedumus daudzu tautu saimniecībā, kultūrā un gastronomijas pasaulē. Pipariem piemīt arī kāda neparasta spēja – tie aktivizē gremošanas trakta un siekalu dziedzeru darbību, tāpēc nav jābrīnās, ka, tikai iedomājoties par pipariem, mutē jau saskrien siekalas.

Domā, ko ēd, jo ne vienmēr Tu ēd to, ko domā!

Domā, ko ēd, jo ne vienmēr Tu ēd to, ko domā!

15 / 12 / 2014

Arvien nozīmīgāku vietu mūsu dzīvē ieņem veselīgs dzīvesveids un veselīga domāšana, un visbiežāk uzturs un fiziskās aktivitātes ir tie, kam pirmajiem pievēršam uzmanību, ja vēlamies mainīt savus ikdienas paradumus.

Dvēseles atspīdums kristālā

Dvēseles atspīdums kristālā

02 / 12 / 2014

Pasaules skaistākās virtuves reputācija ar izsmalcinātību un eleganci priekšplānā pieder Francijai, un tā nav iedomājama bez dzīves svinēšanas atspīduma kristāldzidrajos traukos. Francūži ir dzīves baudītāji, kas prot novērtēt kvalitāti, tāpēc stikla un kristāla trauku ražošana šeit ir gadsimtiem ilgi un rūpīgi kopta tradīcija, kas savu veiksmes ceļu turpina arī mūsdienās. Stikla trauku ražošanas nozarē slavenākā ir Bakaras (Baccarat) pilsēta Lotringas reģionā un tās ekskluzīvais zīmols ar tādu pašu nosaukumu Baccarat, kas nu jau var lepoties ar 250 gadus ilgu pieredzi.

Svaigi maltas garšvielas katru dienu. Daudzveidīga <em>premium</em> kvalitāte.

Svaigi maltas garšvielas katru dienu. Daudzveidīga premium kvalitāte.

27 / 11 / 2014

Jebkura ēdiena garša ir atkarīga no tā, cik daudz mīlestības gatavošanas procesā tam pievienots, taču liela nozīme ir arī kvalitatīvām garšvielām. Nekas tik labi nepapildina maltīti kā tikko maltas, svaigas, kvalitatīvas, aromātiskas un ēdienam pieskaņotas garšvielas, tāpēc „Santa Maria” iepriecina savus cienītājus un gardēžus ar vislabākajām augstas kvalitātes garšvielām elegantā un ērtā iepakojumā – tās ir garšvielu dzirnaviņas ar 11 dažādām gan jau pārbaudītām un novērtētām, gan arī jaunām un ekskluzīvām garšu izlasēm.

Īpašā restorāna ēdienkarte pēc „Mūsu Mantojums” receptēm

Īpašā restorāna ēdienkarte pēc „Mūsu Mantojums” receptēm

20 / 11 / 2014

No 17. novembra līdz 1. decembrim restorānā „Muusu” ir lieliska iespēja izbaudīt izcilo šefpavāru Aināra Volodkas un Kaspara Jansona gatavotos ēdienus no omīšu un opīšu mantotajām receptēm, kas apkopotas grāmatā „Mūsu Mantojums”. Katrai receptei ir savs stāsts, sava īpašā bērnības un Latvijas garša, un tieši tāpēc šos ēdienus baudot, mūs pārņem sentimentālas sajūtas, kas tik ļoti piestāv svētku gaidīšanas laikam. Dodies uz restorāniem „Muusu” izbaudīt klasisko kūku „Napoleons”, sātīgo mencu sacepumu, aromātisko baraviku zupu un citus gardumus, kas tapuši pēc grāmatas „Mūsu Mantojums” omīšu un opīšu receptēm.

Teksasas un Meksikas satikšanās tavā virtuvē

Teksasas un Meksikas satikšanās tavā virtuvē

29 / 10 / 2014

Ceļojot garšu pasaulē un atklājot tajā Tex-Mex virtuvi, to pavisam viegli var raksturot ar trim īpašības vārdiem – bagātīga, krāsaina un universāla. Tex-Mex virtuvē pavāra fantāzijai nav robežu, jo, kombinējot vienus un tos pašus produktus, iespējams pagatavot ļoti dažādus ēdienus, kas piestāvēs gan uzkodām un brokastīm, gan pusdienām un sātīgām vakariņām. Arī ballīšu organizētāji bieži vien izvēlas Tex-Mex tematiku, jo tai ir viegli pielāgot ne tikai ēdienus, bet arī eksotisko tēlu. Un ne velti saka, ka Tex-Mex ēdienu baudīšana rosina kaisli, jo tie atdod daļu savas saulainās dvēseles, kas radusies mežonīgajos rietumos Teksasā un svelmaini krāšņajā Meksikā. Tāpēc nav ne mazāko šaubu – Tex-Mex ēdieni garšo visiem!

Eksotisks pieskāriens tavā virtuvē

Eksotisks pieskāriens tavā virtuvē

30 / 09 / 2014

Nebūtu melots, sakot, ka Taizeme ir gardēžu paradīze. Taizemes virtuvē ne tikai apvienotas labākās reģionā pieejamās sastāvdaļas un gatavošanas metodes, bet vietējās kulinārās tradīcijas tiek novērtētas arī otrpus okeānam pat tad, ja Taizemē nemaz nav būts. Nav šaubu, ka Taizemes ēdieniem piemīt īpašs garšu salikums un garšu spēle, ko nevar sajaukt ne ar ko citu, tāpēc katra jauna iepazīšanās ar to ir kā jauns atklājums neparastajā kulinārijas pasaulē.

Unikāla dabas dāvana cilvēcei – „CucuCoco”

Unikāla dabas dāvana cilvēcei – „CucuCoco”

01 / 09 / 2014

Jaunie, zaļie „CucuCoco” kokosrieksti, kas atšķiras no jau zināmajiem brūnajiem un spalvainajiem augļiem, ir pilni gardas sulas (bet atceries, ka sula nav tas pats, kas kokosriekstu piens), to mīkstums ir maigs un krēmīgs. Kamēr Latvijā tas ir jaunums, citviet pasaulē šis labums burtiski tiek izķerts no veikalu plauktiem, jo tas ir 100% dabīgs un neticami veselīgs produkts. Iespējams, pats veselīgākais enerģijas dzēriens pasaulē, varētu pat teikt – jaunās paaudzes „superdzēriens” tiem, kuriem apnicis viss ķepīgais.

Perfektam balansam vasaras maltītēs

Perfektam balansam vasaras maltītēs

29 / 07 / 2014

Gatavojot vasaras maltītes, ir svarīgi daži vienkārši nosacījumi – lai ir zaļi, svaigi, ar dārzeņiem un piedevām, kas vēl ir mājās. Spināti, paprika, tomātu kalni, zirnīši un pupiņas – tieši tas ir tas, ar ko mums asociējas vasara un kas jāliek uz šķīvja šajā gadalaikā. Svaigs, tvaicēts, vārīts vai blanšēts. Tāds, kas ļauj izjust dārzeņu garšu. Ideāli, ja to var sakombinēt ar kādu krēmīgu sieru, uzbērt šķipsniņu sāls vai papildināt ar riekstiem. Un riekstus neaizmirsti izmantot arī kokteilī, kurā apvienojas gan veselīgais, gan vasarīgi oranžīgais.

Pievilcīgie Francijas dienvidi

Pievilcīgie Francijas dienvidi

17 / 07 / 2014

Langdoka-Rusijona (Languedoc-Roussillon) ir viens no svarīgākajiem vīndarīšanas reģioniem Francijā, kuram ir liela nozīme arī pārpalikumu izmantošanā. Šodien tajā tiek realizēta vairāk nekā trešā daļa no visām vīnogu ražām Francijā – ne velti šis reģions ir ieguvis apzīmējumu „Vīnu ezers”. Vīni, kas darīti Vidusjūras piekrastē, tiek marķēti kā Languedoc vīni, bet tiem, kas nāk no reģiona centrālās daļas, ir citas etiķetes, piemēram, rietumu daļā darītie vīni pazīstami kā Fronton, Gaillac un Limoux vīni, austrumu daļā tapušie – kā Côtes du Rhône vīni. Langdoka-Rusijona ir slavena arī ar plašajiem vīnogulāju stādījumiem – tie aizņem 160’000 hektāru.

Spānijas garšu līkločos

Spānijas garšu līkločos

26 / 06 / 2014

Mērce no svaigiem zaļumiem, kas tikko saberzti piestā, malks atvēsināta alus, ko baudīt kopā ar dažādiem sieriem un desiņām, lai pēc tam apgrilētu kukurūzu, ko gatavošanas laikā apsmidzini ar olīveļļu. Tās ir tikai dažas no vasaras garšām, smaržām un sajūtām, ko uzburs šī mēneša atradumi, kas nāk no Apvienotās Karalistes, Itālijas un Spānijas.

Melnais ķiploks Latvijas gardēžiem!

Melnais ķiploks Latvijas gardēžiem!

02 / 06 / 2014

Melnais ķiploks ir “novecojis” ķiploks, kas tiek gatavots, izmantojot fermentācijas procesu. Vispirms apmēram viena mēneša garumā ķiploku pakļauj karstas temperatūras iedarbībai.

Atklāj grila sezonu kopā ar

Atklāj grila sezonu kopā ar "Santa Maria"!

23 / 05 / 2014

Vasaras sezonas atklāšana nav iedomājama bez piknikiem, dārza ballītēm un grila smaržas, kas virmo gaisā, jo uz grila gatavots ēdiens vienmēr ir īsts baudījums. Svaigā gaisā gatavotam ēdienam ir savs šarms un sava burvība, tāpēc gribas pēc iespējas vairāk laika pavadīt ārā, zaļumos vai pie ūdens, baudot sauli un putnu čivināšanu. Bet, kā zināms, no svaiga gaisa vien nepārtikt, tāpēc grila ēdieni itin labi piestāv šai brīvdabas noskaņai, un „Santa Maria” ir parūpējusies par to, lai nekad nepietrūktu ideju un iedvesmas gardiem ēdieniem, piedāvājot dažādas marinādes, garšvielu maisījumus, eļļu gaļas grilēšanai un gatavas mērces grilētiem ēdieniem.

Labākās itāļu kafijas tradīcijas kapsulā

Labākās itāļu kafijas tradīcijas kapsulā

16 / 05 / 2014

Vai esi kādreiz baudījis kafiju no kafijas kapsulu sistēmas? Pirmo reizi to dzerot, rodas jautājums – kas slēpjas aizvākotajā kapsulā? Tas nav nekāds noslēpums – kapsulai „vēderā” atrodas maltā kafija. Tā ir hermētiski noslēgta, tādējādi saglabājot visas kafijas labās īpašības, un ļauj pagatavot aromātisku, perfektu espresso vai citu kafijas dzērienu vienmēr nemainīgi pareizās proporcijās un saskaņā ar labākajām itāļu tradīcijām.

Aristokrātiskas vakariņas restorānā “Renommé” Heinriha Erharda un šampanieša <em>Drappier</em> sabiedrībā

Aristokrātiskas vakariņas restorānā “Renommé” Heinriha Erharda un šampanieša Drappier sabiedrībā

14 / 05 / 2014

Bija jāpaiet kādam laikam, lai par šo notikumu un piedzīvojumu varētu runāt un stāstīt bez emocijām vispārākajā pakāpē. Atceroties, kā tas viss sākās – ar ideju no Heinriha Erharda puses, kas tika izteikta, degustējot Drappier šampanieti kādā vēsā ceturtdienas priekšpusdienā, līdz spilgtai izrādei aprīļa vakarā.

Čili – ugunīgais <em>dienvidamerikānis</em> tavā virtuvē

Čili – ugunīgais dienvidamerikānis tavā virtuvē

07 / 05 / 2014

“Čili pipari ir lielisks ceļš uz aizraujošu garšas piedzīvojumu. Ar dažādiem čili piparu veidiem var panākt fantastisku ēdiena garšu, asuma, izskata un izmantošanas iespēju daudzveidību.”

Jaunās pasaules <em>Pinot</em> <em>Noir</em>

Jaunās pasaules Pinot Noir

20 / 03 / 2014

Jebkurš vīna speciālists jums pateiks, ka Pinot Noir – tā ir viskaprīzākā un sarežģītākā, bet tajā pašā laikā arī izcilākā vīnogu šķirne. Taču tā neatklājas visiem vīna cienītājiem uzreiz, īpaši, ja pirmā tikšanās ir bijusi ne ar to veiksmīgāko šīs šķirnes pārstāvi. Bet, ja esat iemīlējuši Pinot Noir, tad paliksiet tai uzticīgi uz mūžu.

Piena ceļš

Piena ceļš

14 / 03 / 2014

Jau no bērnības zinām, ka piens ir veselīgs un ka piena produkti ir jālieto uzturā, jo tie satur daudz kalcija un dažādus vitamīnus. Šodien nekas nav mainījies ‒ piena produkti ir nepieciešami ikdienas uzturā, taču svarīga ir arī produktu kvalitāte, tāpēc labākā izvēle ir lietot bioloģiskus piena produktus.

Krāsaini un garšīgi

Krāsaini un garšīgi

07 / 03 / 2014

Svētki pagājuši, bet vēl arvien smaržo karstvīns. Šoreiz nevis glāzē, bet gan katlā, kur sautējas viens no sezonas gardākajiem sautējumiem ar liellopa gaļas gabaliņiem un saldajiem kartupeļiem. Gandrīz vai neticami, kā tik vienkāršas sastāvdaļas var smaržot tik kārdinoši, ka liekas ‒ varētu apēst sautējumu, kamēr tas vēl gatavojas.

Dali jēru pats!

Dali jēru pats!

07 / 02 / 2014

Kāpēc? Jo, iegādājoties veselu jēru, tā cena ir daudz izdevīgāka, nekā pērkot atsevišķus gabalus.

Espresso pagatavošanas zelta likumi

Espresso pagatavošanas zelta likumi

29 / 01 / 2014

Vai zināji, ka itāļiem ir teiciens „Espresso jābūt karstam kā elle un kvēlam kā mīlestība”? Tieši tik karstam, lai šķistu, ka tūlīt apdedzināsi mēli, bet tomēr neapdedzinātos.

Svētku gaļas meklējumos

Svētku gaļas meklējumos

10 / 12 / 2013

Šie cilvēki ir cieņā visu gadu, bet tad pienāk gada skaistākās dienas ar gurkstošu sniegu, salu, kas kož degunā, smaidiem un priekiem. Dienas, kurās mēs tik ļoti gribam, lai viss sanāk pēc plāna. Tad nu palīgā nāk šie daži cilvēki, kas atrisina vismaz vienu problēmu – labas gaļas iegādi.

Autentisks itāļu espresso ‒ no pirmsākumiem līdz mūsdienām

Autentisks itāļu espresso ‒ no pirmsākumiem līdz mūsdienām

06 / 12 / 2013

Jau ilgu laiku espresso ir Itālijas kultūras simbols un neatņemama itāļu ikdienas sastāvdaļa.

Kādas garšas!

Kādas garšas!

07 / 11 / 2013

Ir grūti citādi raksturot katru no šiem dzērieniem, jo tie visi ir tik labi, ka lieliskākais veids, kā tev to saprast, ir – nogaršot. Sākot no sulas, kas dos veselību, līdz sīrupam – kas arī saprātīgā devā dod veselību, un ļoti daudz citu garšu, un tad nu līdz vīniem, kas dod neticamu piedzīvojumu degunam un garšas kārpiņām.

Pieticīgie Merlot vīni

Pieticīgie Merlot vīni

27 / 10 / 2013

Merlot ir viena no atpazīstamākajām un izplatītākajām vīnogu šķirnēm pasaulē. Kopā ar Cabernet Sauvignon tā padarīja slavenus Bordo vīnus, pateicoties savai pārsteidzošajai buķetei un bagātīgajai, ilgajai pēcgaršai.

Ne tikai bez glutēna, bet arī garšīgi

Ne tikai bez glutēna, bet arī garšīgi

10 / 10 / 2013

Veikalu plauktos meklējam produktus, kas ir bez glutēna, un nevis kaut kādus, kuriem tas tikai uzrakstīts, bet gan produktus, kuriem ir zīmes, kas apliecina, ka šis produkts tiešām nesatur glutēnu. Sākot no miltiem, līdz cepumiem un pat konfektēm un dzērieniem.

Iemesli, kādēļ kafijas cienītāji nespēj atteikties no <em>Gran Baristo</em>

Iemesli, kādēļ kafijas cienītāji nespēj atteikties no Gran Baristo

30 / 09 / 2013

Jau gandrīz 30 gadus Saeco darbojas, ticot, ka katra kafijas tasīte ir patiesu pūļu vērta. Šodien viņi iezīmē jaunu pagrieziena punktu kafijas pagatavošanas vēsturē un ar lepnumu piedāvā GranBaristo – revolucionāru veidu, kā izbaudīt Jūsu iecienītāko kafiju.

<em>Bushmills Irish Honey</em> - jaunums no <em>The Old Bushmills Distillery</em>

Bushmills Irish Honey - jaunums no The Old Bushmills Distillery

26 / 09 / 2013

Kādā attālā Ziemeļīrijas nostūrī, Entrimas grāfistē, atrodas The Old Bushmills Distillery, kas savu sākotnējo nosaukumu Bushmills reģistrēja 1743. gadā, bet tolaik darītava piederēja kontrabandistiem.

Bez glutēna un garšīgi

Bez glutēna un garšīgi

18 / 09 / 2013

Bezglutēna ēdienam, tieši tāpat kā glutēnu saturošam ēdienam, ir jābūt garšīgam, jo ikviens no mums ir pelnījis ēst garšīgi un ar baudu. Tāpēc šomēnes par dažiem produktiem, kas šo baudu sniegs – pavisam droši, un mēs par to atbildam.

Kama – igauņu nacionālais produkts

Kama – igauņu nacionālais produkts

27 / 08 / 2013

Iespējams, kādam šķiet, ka Baltijas valstu virtuves ir līdzīgas un īpaši neatšķiras viena no otras, taču tā gluži nav. Pierādījums tam ir kama ‒ igauņu nacionālais produkts, ko saimnieces Latvijā tikpat kā nepazīst vai lieto reti. Kama ir milti, ko gatavo no triju veidu graudaugiem (rudziem, kviešiem, miežiem) un sausiem zirņiem. Visas sastāvdaļas iepriekš tiek iztvaicētas, izžāvētas, apceptas, attīrītas un sasmalcinātas. Līdzīgu produktu var atrast arī Somijā, kur to sauc par talkkuna, bet krieviem ir толокно. Vēsturiski kama bija produkts, ko varēja ilgi uzglabāt, ērti lietot un ātri pagatavot. Pievienojot sviestu vai cūku taukus, no tās ātri vien bija gatavas barojošas uzkodas. Lai no kamas pagatavotu ēdienus, nebija vajadzības to termiski apstrādāt, jo milti jau bija apcepti.

Baltā Itālija – <em>SOAVE</em>

Baltā Itālija – SOAVE

12 / 08 / 2013

Neskatoties uz to, ka šie vīni ir gatavoti no dažādu šķirņu vīnogām atšķirīgos Itālijas reģionos, tiem abiem ir atsvaidzinošu un vieglu vīnu reputācija un tie veido kopējo itāļu balto vīnu stilu.

Ar krūzi, bļodiņu un dakšiņu rokās

Ar krūzi, bļodiņu un dakšiņu rokās

30 / 07 / 2013

Nekas tik ļoti neiepriecina siltā vasaras dienā kā iespēja pasēdēt terasē vai dārzā, malkojot labu brokastu kafiju vai tēju, ēdot gardas un veselīgas brokastis, zinot, ka vakarā varēsi ar dakšiņu „ienirt” šķīvī ar risoto, kurš pilnīgi noteikti iepriecinās ar katru apēsto kumosu.

Papildinām plauktus

Papildinām plauktus

23 / 07 / 2013

Pikantais peperončīni sarkanīgā eļļā, maiga doktordesa, kuru bērni būtu gatavi apēst uzreiz, krējums, kas atgādina par omes biezpienu ar krējumu vai vasarīgiem tomātu un gurķu salātiem, un tad – karameļains palmu cukurs.v

Ak, šīs gardās dziras

Ak, šīs gardās dziras

18 / 07 / 2013

Mēs dzeram katru dienu – katru dienu ūdeni un tēju, vienu dienu palutinām sevi ar sulu vai limonādi, citu dienu – ar šampanieti vai vīnu.

Vīns un grila ēdieni

Vīns un grila ēdieni

01 / 07 / 2013


Viena no lielākajām vasaras priekšrocībām ir iespēja sarīkot pikniku brīvā dabā, satikties ar draugiem un sev tuviem cilvēkiem un kopīgi pagatavot ēdienus svaigā gaisā.

Kaut kā saldi

Kaut kā saldi

13 / 06 / 2013

Lai arī daudzi uzskata, ka vasarā jo īpaši jāpiedomā pie savas figūras ( pludmales sezona taču), tā nu ir sanācis, ka te visa lapa veltīta tieši saldumiem – saldākiem un mazāk saldiem, bet saldumiem. Un kāpēc ne, jo mēs pieturamies pie principa – labāk visu laiku, bet ar mēru un labas lietas. Tad viss ir kārtībā.

Labas izvēles

Labas izvēles

07 / 06 / 2013

Veikalos vienmēr atrodami produkti, kuri uzrunā vairāk par citiem un šķiet - tie jāpamēģina. Un, kad pamēģināti, tie sagādā baudu un rodas prieks par pirkumu. Tāds, ka gribas tos ieteikt arī citiem. Pagatavo brokastu auzu piena kokteili, konfektes, kuras uzdāvināt kādam svētkos, vakariņās pasniedz sviestā ceptu pikšu ar salviju un pērļu kuskusu un baudi...

Moderns jaunzēlandiešu Sauvignon Blanc

Moderns jaunzēlandiešu Sauvignon Blanc

29 / 05 / 2013

Vīnu pasaulē, tāpat kā jebkurā citā sfērā, pastāv sava mode. Ar pārliecību var teikt, ka jaunzēlandiešu baltvīni no Sauvignon Blanc vīnogu šķirnes šodien skaitās īpaši moderni visā pasaulē, it īpaši – pienākot vasaras sezonai.

Ne tikai bez glutēna, bet arī garšīgi

Ne tikai bez glutēna, bet arī garšīgi

16 / 05 / 2013

Turpmāk veikalu plauktos meklēsim produktus, kas ir bez glutēna, un nevis kaut kādus, kuriem tas tikai uzrakstīts, bet gan produktus, kuriem ir zīmes, kas apliecina, ka šis produkts tiešām nesatur glutēnu. Sākot no miltiem, līdz cepumiem un pat konfektēm un dzērieniem. Viss būs...

Atjaunošanās un bauda

Atjaunošanās un bauda

07 / 05 / 2013

Pavasaris ir laiks nobaudīt kaut ko labu, kas nedaudz pabarot organismu, atjaunot to, bet neaizmirstot par ikdienas baudu.

Īsais uzziņu krājums par gruzīnu vīniem

Īsais uzziņu krājums par gruzīnu vīniem

23 / 04 / 2013

Protams, šodien vīns ir kļuvis par masu produkciju. To ražo visos mūsu planētas nostūros, arvien vairāk un vairāk pasaules kartē parādās jaunas valstis un jauni reģioni ar saviem vīniem, kam piemīt savs, neatkārtojams raksturs. Kas attiecas uz gruzīnu vīniem, tad kādam tas ir kaut kas jauns un nezināms, bet kādam – sen aizmirsts vecais. Gruzija vienmēr bijusi slavena ar saviem vīniem, šai valstij ir sena vīnkopības vēsture, unikāli klimatiskie apstākļi un vīnkopībai piemērota auglīga augsne, te pastāv liels vietējo vīnogu šķirņu skaits...

„Silit” – trauki iedvesmai virtuvē

„Silit” – trauki iedvesmai virtuvē

17 / 04 / 2013

Dzīvi skaistāku padara tieši vienkāršas un ikdienišķas lietas. Skaisti un funkcionāli virtuves piederumi ir viena no tām. Labs ēdiena gatavošanai paredzēts katls un kvalitatīvi produkti garantē jauku laika pavadīšanu , un rada iespēju padarīt dzīvi pēc iespējas patīkamāku...

Ar dzirksti un krāsu

Ar dzirksti un krāsu

10 / 04 / 2013

Viegli dzirkstoša un maigi citrusaina limonāde, ko bērni no savām šampanieša glāzēm dzers dažādos svētkos; vīns no Burgundijas, kas iedvesmos ar savu ogu aromātu un skaisto garšu, lai to baudītu pie svinīgām vakariņām. Bet tad nāks viņš – franču leģendārais kazeņu liķieris, kas skaistu un garšīgu padarīs dzirkstošā vīna aperitīvu, iederēsies cepešu mērcēs un arī papildinās desertus...

Amerikāņu zinfomānija

Amerikāņu zinfomānija

02 / 04 / 2013

Zinfandel jeb vienkārši Zin, kā to sauc paši amerikāņi, precīzāk – kalifornieši, Amerikā uzskata par savu nacionālo vīnogu šķirni. Zinātniskie pētījumi norāda uz šīs šķirnes līdzību, arī pēc izcelsmes, ar Eiropas pēctečiem. Bet Zinfandel – tas ir kaut kas vairāk nekā vienkārši aizgūta vīnogu šķirne, tā ir Jaunās Pasaules vīndarīšanas simbols, jo šī šķirne, kaut arī tās saknes meklējamas Eiropā, pateicoties tieši amerikāņu vīndariem, ieguvusi savu stabilo un spilgto stilu...

Dzērieni, ar kuriem sasildīties

Dzērieni, ar kuriem sasildīties

22 / 03 / 2013

Silts garšvielu un ogu dzēriens vai maiga zaļā tēja pēc dzestras pastaigas pusdienlaikā, maigs, bet piesātināts vīns pie vakariņām, vecvecākiem dāvanā vai, ieritinoties segā pie kamīna, – glāze portvīna, un pēc garākām vakariņām dižestīvā glāze amaro. Tās ir mūsu sajūtas...

Rīgas garšu „Piramīda”

Rīgas garšu „Piramīda”

19 / 03 / 2013

Ir restorāni, kuri Rīgas restorānu kartē ir nemainīgi, un tik nemainīgi, ka par tiem pat piemirstam, un viens no tādiem ir jau labi zināmais restorāns „Piramīda”. Pārdzīvojis daudzus īpašniekus un viesnīcu nosaukumu maiņu, kā arī labu daļu lielisku šefpavāru, restorāns „Piramīda” šodien slēpjas zem viesnīcu ķēdes “Radisson Blu” vārda. Lai gan nav iemesla tā apgalvot, man ir pamats domāt, ka, kā jau daudziem restorāniem, arī šim atrašanās viesnīcas paspārnē ne vienmēr nāk par labu, jo pārāk bieži mūs pārņem stereotipi...

Portvīns

Portvīns

07 / 03 / 2013

Stiprināts vīns ar bagātu vēsturi un plašu garšas paleti – no viegla baltvīna līdz piesātinātam, vecam vintāžas/izturētam portvīnam. Šis dzēriens sagādājis slavu Portugālei visā pasaulē. Tā senās gatavošanas tradīcijas padara šo dzērienu par valsts bagātību. Portvīns, porto jeb vinho do Porto, kā to sauc pašā Portugālē, savu nosaukumu ieguvis nevis no vietas, kur ražots, bet no ostas (pazīstamas arī kā Oporto), kurā senāk stipro vīnu krāva kuģos un sūtīja uz citām valstīm.

Kļavu sulu saldais spēks

Kļavu sulu saldais spēks

03 / 03 / 2013

Vai kādreiz tu domā par to milzīgo spēku, kas slēpjas mazā sēkliņā, no kuras izaug koks – tik milzīgs un varens? Un vai tu zināji, ka koki aug tieši pavasarī, kad sulas tiem dod spēku? Šo varenību ar aci ieraudzīt nevar. Bet sajust gan. Klāt atkal ir pavasaris, kļūst arvien siltāks, sniegs kūst, un koki gatavojas mosties no ziemas miega. Caur saknēm no zemes dziļākajiem avotiem koks uzņem ūdeni, kas dos spēku atvērties pumpuriem...

Ko nozīmē bioloģisko produktu marķējumi

Ko nozīmē bioloģisko produktu marķējumi

03 / 03 / 2013

Sabiedrībā arvien biežāk izskan vārdi „ekoloģisks” un „bioloģisks”. Pērkot šādu produktu, ir skaidrs, ka tas ir labs, tīrs, bet bieži, ieraugot uz paciņas dažādu veidu marķējumus, aizdomājamies – ko gan tie nozīmē un kāda tiem ir jēga. Bioloģiskā sertifikāta iegūšana katrā valstī notiek pēc atšķirīgiem noteikumiem, bet kopumā tas nozīmē noteiktus standartus ražošanai, audzēšanai, glabāšanai, pārstrādei, iepakošanai un transportēšanai...

Svaigēšana (<em>Raw Food</em>)

Svaigēšana (Raw Food)

03 / 03 / 2013

Svaigēšana (Raw Food), iespējams, ir viena no ekstremālākajām diētām, kas šobrīd pasaulē gūst arvien lielāku popularitāti. To izmanto kā attīrīšanās programmu ķermeņa svara noregulēšanai, veselības nostiprināšanai un sakopšanai un vienkārši kā veselīga un dabiska dzīvesveida sastāvdaļu. Tās popularitāte aug līdz ar interesi un rūpēm par ekoloģiski tīru vidi un tai atbilstošu dzīvesveidu. Vadoties pēc savām interesēm, daži pievēršas tai periodiski uz neilgu laiku, citi savukārt iekļauj to savā ikdienā...

„Stockmann” veikalos īpašs piedāvājums Četrassezonas.lv aklo degustāciju uzvarētājiem arī februārī

„Stockmann” veikalos īpašs piedāvājums Četrassezonas.lv aklo degustāciju uzvarētājiem arī februārī

04 / 02 / 2013

Neticami, bet nu jau piekto mēnesi veikals „Stockmann” un mēs, „Četrassezonas.lv”, piedāvājam akciju, kam jau uzradušies pastāvīgi cienītāji un interesenti, jo nenoliedzami – piedāvājums ir labs. Labs, jo akcijas laikā tiek piedāvātas īpašas cenas vīniem, kas ieguvuši pirmās vietas „Četrassezonas.lv” aklajās degustācijās...

Mūsu kurzemnieki – sklandu rauši

Mūsu kurzemnieki – sklandu rauši

18 / 12 / 2012

Ir ēdieni, ar kuriem ikviena valsts var uzburt senatnes sajūtu, kas apliecinātu piederību tautai, valstij un tās konkrētajai garšai. Šādu noskaņu visvieglāk panākt ar ēdieniem, ko ikdienā neēdam, un Latvijā to asociējam ar senajiem latviešiem, kuri izmantoja tos produktus, kas bija pieejami un svarīgi ikdienas uzturā. Sklandrausis ir viens no spilgtākajiem Latvijas ēdieniem, kuram līdzīgu neatrast nekur citur pasaulē (protams, ir ķimeņu siers, rudzu rupjmaize un vēl šis tas)...

Piparkūku stiķi, triki un viltības

Piparkūku stiķi, triki un viltības

17 / 12 / 2012

Vēl tikko bija vasara ar gariem vakariem, sauļošanos astoņos vakarā, svaigām ogām, pirmajiem zaļumiem un fantastiskām smaržām. Nemanot dienas kļuva īsākas, drēbes – tumšākas un slapjdraņķis kļuvis par ikdienu. Sasilda vienīgi domas par gaišajiem svētkiem, kas tuvojas ar katru dienu. Laiks rit savu gaitu, un, kaut arī nav iespējams paātrināt Ziemassvētku atnākšanu, svētku sajūtu var radīt mājās un dvēselē...

Ēdienkarte pareizticīgo Ziemassvētkos

Ēdienkarte pareizticīgo Ziemassvētkos

05 / 12 / 2012

Pareizticīgie atzīmē Kristus dzimšanu naktī no 6. uz 7. janvāri. Tas ir viens no svarīgākajiem un gaišākajiem svētkiem pareizticībā. Pirms šiem svētkiem ir 40 dienu ilgs Ziemassvētku gavēnis, tā laikā cilvēki sevi ierobežo ēšanā un ir pieticīgi sadzīvē. Bet paši svētki tiek svinēti  pie bagātīgi klāta galda ar dažādiem garšīgiem un sātīgiem ēdieniem, ievērojot senkrievu tradīcijas un ticējumus. Mana mamma stāstīja, ka laukos viņas vecāmāte...

Šampanietis rosé – vienmēr „rozā” svētku noskaņa

Šampanietis rosé – vienmēr „rozā” svētku noskaņa

05 / 12 / 2012

Šampanietis ir ļoti cēls un aristokrātisks dzēriens. Likumdošana aizsargā vīnu nosaukumus Eiropā, tāpēc daudzi jau ir sapratuši, ka par šampanieti var saukt tikai tādu vīnu, kas gatavots Šampaņā no vīnogām, kas audzētas tikai šajā Francijas ziemeļu provincē. Bet tas vēl nav viss, lai iegūtu dārgāko dzirkstošo vīnu pasaulē. Būtiska šampanieša atšķirība no citiem dzirkstošajiem vīniem ir tā klasiskā ražošanas metode – méthode champenoise ar otrreizēju fermentāciju pudelē, kurā šampanietis arī nokļūst pārdošanā...

Karstvīns

Karstvīns

03 / 12 / 2012

Šis ziemas dzēriens savu popularitāti jau sen ieguvis daudzās Eiropas valstīs. To gatavo un labprāt lieto arī mūsu valstī, it īpaši Ziemassvētku laikā. Karstvīns pie mums atnācis no Vācijas; sākotnēji to gatavoja ārā, uz ielas, un tirgoja Ziemassvētku gadatirgos. Vācu nosaukums „Glühwein” nozīmē – „kvēlojošs jeb karsts vīns”.

Università del caffè della Lettonia. Tava kafijas skola.

Università del caffè della Lettonia. Tava kafijas skola.

31 / 10 / 2012

Lai kā arī mums gribētos domāt, gan kafijas, gan vīna kultūra pie mums vēl ir tikai attīstības sākumā. Un tas jau nav nekas šausmīgs, drīzāk pat jāsaka, ka tas ir normāli. Nevar gaidīt, ka valstī, kurā šādu dzērienu tradīcijas bijušas svešas, pēkšņi visi saprastu, kas ir kas. Tomēr, kā jau jebkurā lietā, tas, cik erudīti un zinoši vēlamies būt, lielākoties atkarīgs no mums pašiem. Protams, bieži ir bijis tā, ka pat tad, ja vēlamies paši kaut ko sasniegt, mums netiek dota iespēja, bet, kad ir iespēja, tad tā ir jāizmanto. Ikvienam...

Šablī – Burgundijas „zelta vārti”

Šablī – Burgundijas „zelta vārti”

23 / 10 / 2012

Atļaušos apgalvot, ka Šablī vīns ir vispazīstamākais un populārākais franču baltvīns pēc šampanieša, vismaz pie mums Latvijā! Diemžēl manā rīcībā nav statistikas datu par franču vīnu pārdošanas apjomiem mūsu tirgū, bet šī vīna klātbūtne ikvienā sevi cienošā vīna veikalā vai bārā un pat daudzos lielveikalos apstiprina manus vārdus. Iespējams, katram no mums, kurš ir pamēģinājis šo vīnu, ir savs priekšstats, kādam ir jābūt īstam Šablī....

Šķidrs ar šķidru jeb Patīkams eksperiments

Šķidrs ar šķidru jeb Patīkams eksperiments

22 / 10 / 2012

Diemžēl mēs neesam saules izlutināti, un arī saulainu dienu gadā ir katastrofāli maz, lai varētu gana daudz izbaudīt siltumu. Iespējams, ka tieši tāpēc mūsu kultūrā īpaša nozīme ir zupām, kas mūs sasilda vēsajā laikā. Zupas, kādas gatavo un ēd Latvijas iedzīvotāji, ir stipri atšķirīgas no tām, kādas ir pieņemts pasniegt dienvidu zemēs, kur ražo vīnu. Tāpēc pie mums nav pieņemts pasniegt glāzi vīna pie zupas šķīvja. Taču patiesībā arī vīndarīšanas zemēs zupa un vīns tiek pasniegti kopā diezgan reti, jo ir grūti salāgot šķidru ar šķidru...

Franču leģendas Eiropas turneja. Kruasāns

Franču leģendas Eiropas turneja. Kruasāns

19 / 10 / 2012

Vai tu esi kādreiz aizdomājies par to, kā smaržo rīts? Tas smaržo, tikai katrā vietā un katram citādi. Londonā – pēc kraukšķīga bekona un omletes, Berlīnē – pēc svaigām bulciņām, Parīzē – pēc kafijas, sviesta un kruasāniem. Rīts saulains un nesteidzīgs, gaisā vēl jūtams svaigums, bet jau var sajust saules smaržu. Pie maziem apaļiem galdiņiem sānu pie sāna sēž agrie „putniņi”, kas bauda savu pirmo kafiju un vēl siltu kruasānu. Tas garšo pēc sviesta. Tas garšo pēc saules. Tā sākas diena. Diena Francijā...

Vēlīnās ražas vīns

Vēlīnās ražas vīns

14 / 10 / 2012

Biezs, ar zeltainu nokrāsu, ar medus, žāvētu augļu un riekstu aromātu un bagātu garšas paleti – gluži kā dievīgs nektārs mutē kūst saldais vīns. Šāds apraksts noder izmeklētam baltajam deserta vīnam, kas ir gatavots no vēlās vīnogu ražas. Kā zināms, dabīgie deserta vīni maksā ļoti dārgi. Atbilde uz jautājumu, kāpēc cenas ir tik augstas, slēpjas šo vīnu ražošanā. Tas ir sarežģīts un darbietilpīgs process, kas prasa lielus izdevumus...

Kalvadoss

Kalvadoss

04 / 10 / 2012

Ar šo dzērienu visu pasauli iepazīstinājis slavenais XX gadsimta vācu rakstnieks Ērihs Marija Remarks, gandrīz katrā viņa darbā grāmatas varonis mīlēja izdzert kādu mēriņu „sapņu dzēriena” – kalvadosa („Triumfa arka”). Daudziem šis nosaukums ir dzirdēts, bet ne katrs zina, no kā un kur šo dzērienu ražo. Kalvadoss ir alkoholisks dzēriens, kas tiek ražots no āboliem jeb, precīzāk sakot, destilējot sidru, Normandijā...

Pastas forma ne tikai skaistumam

Pastas forma ne tikai skaistumam

02 / 10 / 2012

Ja agrāk zem vārda makaroni (maccheroni - itāļu val.) slēpās ikviena veida pasta – tas bija apzīmējums vienkārši pastai kā tādai, tad, gadiem ejot un pastas formām pilnveidojoties, parādoties jaunām, nosaukums maccheroni ir attiecināms nu jau uz viena veida pastas formu, savukārt visa lielā grupa, ko mēs dēvējam par makaroniem, Itālijā un pasaulē tiek saukta korekti – pasta...

„Umbrijas zelts” – olīveļļa

„Umbrijas zelts” – olīveļļa

21 / 09 / 2012

Mūsdienās laba extra virgin olīveļļa ir iegūstama tikai ar modernām tehnoloģijām. Kopš seniem laikiem extra virgin olīveļļa ir krasi mainījusies, un labi teikt, ka uz labo pusi, jo satur mazāk ūdens un vairāk eļļas, kas arī nozīmē, ka mazāk skābes. Modernās tehnoloģijas nepieciešamas tāpēc, lai no samaltās olīvu pastas izžmiegtu maksimāli daudz ūdens. Umbrija Itālijā tiek uzskatīta par vienu no spēcīgākajiem olīveļļas...

Neierasts un pārsteidzošs salikums

Neierasts un pārsteidzošs salikums

20 / 09 / 2012

Svaigas pašmāju bietes, tikko sākušās plūmes, nedaudz rozmarīna, timiāna un smaržīgo piparu, no kā beigās top skaistas krāsas un ļoti garšīgs ievārījums, kurš vēl vairāk izceļas, kad to bauda kopā ar brī sieru un rupjmaizes grauzdiņiem. Bet vīnam šis ir grūts salikums. Tomēr pateicoties šīm dažādajām garšām, kas ir ēdienā, arī vīna spektrs, kurš patiesībā labi ar to sader, ir gana plašs un visām gaumēm...

Francijas jūras veltes

Francijas jūras veltes

19 / 09 / 2012

Francija un zivis. Tāpat kā siers, vīns, kruasāns un bagete – tās ir nešķiramas lietas. Pateicoties lielajai piekrastes līnijai un plašajam pieejamo zivju klāstam, svaigu jūras produktu pieejamība un franču virtuves tradīcijas ļauj frančiem būt par vieniem no lielākajiem jūras produktu patērētājiem Eiropā. ANO dati liecina, ka viens Francijas iedzīvotājs gadā apēd vidēji 34,2 kg jūras produktu. Tas ir daudz...

Šiki

Šiki

19 / 09 / 2012

Pasaulē ir produkti, kas raksturo glamūru, gurmānus, zinātājus un baudītājus. Tādu produktu nav daudz, bet, kad tos uzliekam uz šķīvja, lai ēstu, tas ir kas īpašs. Trīs no tiem ir pīles krūtiņa, foie gras jebkurā veidolā un viens no pasaules smalkākajiem sāls veidiem – fleur de sel. Taisnības labad gan laikam bija jāsaka, ka ir četri produkti – arī vīns. Īpašs, tieši tikpat īpašs cik ēdiens un tikai ar vienu mērķi – bauda...

Mans Itālijas šarms un kur to dabūt Latvijā

Mans Itālijas šarms un kur to dabūt Latvijā

13 / 09 / 2012

Jā, Itālijai ir savs ļoti spēcīgs šarms. Dažreiz tas mēdz būt negatīvs, bet pārsvarā pozitīvs, jo īpaši, ja runa ir par ēdienu. Tomēr, lai šarms tiešām būtu, ir jāzina, kur un kā to dabūt, kas bieži vien, neesot Itālijā, ir visgrūtākais. Ne jau visi spēj atvest uz Latviju maigāko, saldāko un svaigāko burratas sieru, ne visi tirgotāji zina, kas ir laba bifeļpiena mocarella, nemaz nesaskatot starpību starp govs un bifeļpiena radiniekiem...

Daudzveidīgie milti – pilngraudu kviešu un auzu

Daudzveidīgie milti – pilngraudu kviešu un auzu

12 / 09 / 2012

Milti ir ļoti daudzveidīgi. Tos var iegūt no kviešiem, rudziem, rīsiem, griķiem, auzām, zirņiem, riekstiem un sēklām – gandrīz no visa, ko vien var iedomāties samalt. Tomēr arī viena veida milti atšķiras ar savu maluma pakāpi un graudu iepriekšējo apstrādi. Mūsdienās veikalu piedāvājums neaprobežojas tikai ar smalki maltiem baltajiem kviešu miltiem. Par idejām daudzveidīgo miltu lietošanai nevarētu sūdzēties, un,  ja ir pieprasījums – ir piedāvājums...

Itālijas burbulis – Prosecco

Itālijas burbulis – Prosecco

08 / 09 / 2012

Dzirkstošo vīnu burvība un spēks slēpjas maģiskajos burbulīšos, kas it kā spēlēdamies ceļas augšup pa glāzi, kad esat ielējuši sev šo noslēpumaino dzērienu. Tieši pēc šiem burbulīšiem un to izveidotajām putām uz dzēriena virsmas var spriest arī par dzēriena kvalitāti.  Kā? Pirmām kārtām, dzēriens ir jāielej šaurā, garenā glāzē (angl. champagne flute) un jāpaskatās uz burbulīšu virteni, kas ceļas augšup. Jo sīkāki ir burbulīši...

Orientējies, ko pērc. Eksotiskie augļi

Orientējies, ko pērc. Eksotiskie augļi

20 / 08 / 2012

Domājot par tēmu eksotiskie augļi, ne vienam vien prātā nāk domas par to, kādi tie baudīti ārvalstu ceļojumos, vai arī par savu pirmo sastapšanos ar eksotiku. Šodien apelsīns un banāns nav eksotika, taču tālajos 90. gados tas bija kas neticams. Daudzi pirmo banāna kumosu izspļāva ārā, kāds, saēdies ananasu, pēc tam staigāja ar sūrstošu muti vēl dažas dienas, kāds vispār visam šim eksperimentam gāja ar līkumu...

Saule – vai tikai, lai sauļotos?

Saule – vai tikai, lai sauļotos?

17 / 08 / 2012

Karstās vasaras dienās, staigājot pa saules apspīdētu pilsētu, guļot dārza saulē, reti iedomājamies par to, ka saule kā dabas līdzeklis ir domāts ne tikai mūsu ķermeņa iedegumam vai D vitamīna uztveršanai, bet var darboties arī kā dabīga cepeškrāsns zemā režīmā. Saule ir kā milzu instruments, kuru var un vajag izmantot tā saucamajā SUN OVEN jeb SAULES CEPEŠKRĀSNĪ, kas ir viens no interesantākajiem saules siltuma izmantošanas veidiem...

Muša vai muskuss? Muscat vīns.

Muša vai muskuss? Muscat vīns.

14 / 08 / 2012

Muskata vīns – no vienas puses, šis nosaukums mums jau ir sen pazīstams, un liekas, ka ir labi zināms – tas ir kaut kas salds un sīvs, zeltainā krāsā. Daļēji tā tiešām arī ir, bet, no otras puses, muskata vīns var būt gan sauss, gan salds un pat dzirkstošs. Tad kāds gan patiesībā ir šis vīns? Par muskata vīnu sauc vīnu, ko ražo no Muscat šķirnes vīnogām, precīzāk – no muskatvīnogu sugas vīnogām...

Latvijas labākās garšas

Latvijas labākās garšas

06 / 08 / 2012

Lai gan bieži vien ikdienā, pērkot pārtikas produktus, neaizdomājamies par to, vai tie ir pašmāju vai nav, vai arī, vēloties pašmāju, nezinām, kur meklēt un vai vispār kas tāds pieejams, tad mēs esam sagatavojuši nelielu sarakstu ar saviem vismīļākajiem un pārbaudītākajiem ražotājiem un viņu produktiem, piedāvājot iespēju apmeklēt viņu mājas lapas un norādot, kur produkts nopērkams...

Kur iepirkties Rīgā?<br> Iknedēļas <em>Slow Food</em>. Mazie veikaliņi

Kur iepirkties Rīgā?
Iknedēļas Slow Food. Mazie veikaliņi

31 / 07 / 2012

Lai gan mums ikdienā ir pieejami daudzi tirgus paviljoni un citas vietas, tas tomēr pasaulē ir liels retums, jo vispopulārākie ir iknedēļas tirdziņi, kuri klasiski notiek trešdienās vai sestdienās vai arī citās valstīs kādā citā darba dienā. Šie tirdziņi vēsturiski ir radušies tā, ka ikdienā zemniekiem un mājražotājiem nebija iespēja braukt uz tuvāko pilsētu vai reģiona centru un viņi to darīja tikai vienreiz nedēļā...

Konservēšanas padomi<br> Pektīna daudzums ogās un augļos

Konservēšanas padomi
Pektīna daudzums ogās un augļos

29 / 07 / 2012

Šī ir neliela tabula ar visvairāk izmantotajiem augļiem un ogām. Tabula sadalīta trīs daļās, lai parādītu, kurā no kategorijām ietilpst tavs iecienītais auglis un oga un kā rīkoties, to vārot, lai pārvērstu ievārījumā, džemā vai želejā. „Daudz” nozīmē, ka, gatavojot ar šiem produktiem, tu vari nepievienot pektīnu vai cukuru ar pektīnu, jo augstais pektīna saturs pašā produktā ļaus tam labi saželēt...

Konservēšanas padomi<br> Kā vārīt želeju

Konservēšanas padomi
Kā vārīt želeju

28 / 07 / 2012

Daži padomi, kas jāievēro, lai izdotos lieliskas želejas – dzidras un stingras.

1. Atlasi ogas, kurām nav nekādu bojājumu.
2. Liec ogas katlā kopā ar receptē paredzēto ūdens daudzumu un uz lielas liesmas uzvāri. Līdzko burbuļo, nogriez mazāku liesmu un turpini vārīt.

  • 1.āboli + plūmes = 20–25 minūtes;
  • 2.ērkšķogas, vīnogas, upenes, jāņogas = 10 minūtes...
Troļļu maize

Troļļu maize

27 / 07 / 2012

Eiropas ziemeļos atrodas Norvēģija – skaista un noslēpumaina fjordu un troļļu zeme. Tās neveiksmīgā atrašanās vieta un skarbais klimats ilgus gadus noteica tās iedzīvotājiem ierobežotu un vienveidīgu uzturu. Tomēr ir dažas lietas, ar ko norvēģi ar godu var lepoties, – zivis, jūras veltes un īpaši garšīga maize. Ja zivis un jūras veltes komentārus neprasa, tad par maizi gribas pastāstīt vairāk, jo daudzās zemēs ir savā īpaša maize...

Konservēšanas padomi <br> Gatavojot saldos konservus

Konservēšanas padomi
Gatavojot saldos konservus

26 / 07 / 2012

Ir divi veidi, kā pagatavot ievārījumus, džemus, želejas un marmelādes. Vienā veidā sastāvā ir ogas vai augļi, kam pievieno parasto cukuru un vāra, līdz masa ir labā recēšanas stadijā. Otrs veids kā vārīt – pievienojot pektīnu vai izmantojot cukurus, kuros jau ir pektīns. Dabīgāk, lai ogas nezaudētu visas uzturvērtības, ir izmantot tikai pektīnu – bet tāds Latvijā nav pieejams. Otrs variants – pektīnu sagatavot pašam...

Konservēšanas padomi <br> Pildīšana burkās un uzglabāšana

Konservēšanas padomi
Pildīšana burkās un uzglabāšana

26 / 07 / 2012

Pirms jebkādu konservu pildi burkās, tās obligāti jāizmazgā ar siltu ūdeni un trauku mazgājamo līdzekli un pēc tam jāsterilizē. Ir dažādi viedi, kā sterilizēt, – viens no tiem prasa vārīšanu verdošā ūdenī apmēram 5–10 minūtes, bet otrs – 15 minūšu karsēšanu cepeškrāsnī 150 grādos. Jāsaka, ka otrā metode liekas tīkamāka, jo tā neprasa lieku katlu un darba virsmu uz plīts, kā arī rezultātā ir sausi, sterili trauki...

Kazas siera maizītes un četri vīni

Kazas siera maizītes un četri vīni

23 / 07 / 2012

Pašcepta maizīte, pasniegta ar vasarīgajiem arugulas salātiem, svaigo kazas sieru, lazdu riekstiem un avenēm. Tas ir vasaras svaigums, kas piepilda, sēžot terasē un baudot mirkli. Šoreiz Latvijas mēneša ietvaros galvenais uzdevums bija pagatavot ēdienu no cik vien iespējams latviskām sastāvdaļām, kādas vien varu iedomāties...

Ar sveicieniem no Zviedrijas – smörgåsbord

Ar sveicieniem no Zviedrijas – smörgåsbord

19 / 07 / 2012

Viesnīcās un uz prāmjiem, kāzās, ballēs un konferencēs, tuvajās un tālajās zemēs – visur mūs sagaida smörgåsbord vulgaris. Nē, tas nav augs, tā nav vabole un tā noteikti nav slimība, no kuras jābaidās. Smörgåsbord ir zviedru izcelsmes parādība, kas iekarojusi visu pasauli un turpina savu vērienīgo gājienu. Tiešā tulkojumā smörgåsbord ir sviestmaižu galds (smörgås – atvērta sviestmaize, bord – galds), ar to apzīmē bufetes tipa maltīti, kurā viesi apkalpo sevi paši, uzliekot uz šķīvja ēdienu no kopējā ēdienu galda...

Konservēšanas padomi<br> Gatavojot sāļos konservus

Konservēšanas padomi
Gatavojot sāļos konservus

18 / 07 / 2012

Konservējot var izmantot dažādu veidu cukurus, bet tieši čatnijiem un dārzeņu salātu konserviem (relish) lieliski piestāv kāds no brūnajiem cukuriem – muskovado, Demeraras vai kāds cits brūnais. No brūnajiem visbiežāk ieteicams izmantot gaišos brūnos, ja vien receptē nav noteikts citādi. Ja tomēr gatavo vieglākus dārzeņu salātus (relish), tad par pamatu, tāpat kā džemiem, izmanto balto cukuru...

Konservēšanas padomi<br> Kā vārīt ievārījumu

Konservēšanas padomi
Kā vārīt ievārījumu

18 / 07 / 2012

Daži padomi, kas jāievēro, lai izdotos lielisks ievārījums vai džems...

Sāc saldēt jeb gatavojies ziemai

Sāc saldēt jeb gatavojies ziemai

18 / 07 / 2012

Vasara ir laiks, kad vajadzētu ne tikai ogas, augļus un dārzeņus ēst, uzņemot maksimāli daudz vitamīnu sezonā, bet arī sākt saldēt visu šo ziemai. Lai gan mums ļoti garšo ievārījumi, tomēr tas ir našķis, piedeva, kas papildināta ar daudz cukura, bet svaigi saldēti produkti saglabā daļu vitamīnu, atrodoties arī saldētavā un priecējot mūs visu ziemu. Un tiem, kuriem dārzā viss kas aug vairāk, nekā spēj apēst, šis ir viens no veidiem, kā neko nemest ārā un visu saglabāt pēc iespējas labākā un veselīgākā stāvoklī...

Konservēšanas padomi<br> Kā vārīt čatnijus un dārzeņu salātu konservus (<em>relish</em>).

Konservēšanas padomi
Kā vārīt čatnijus un dārzeņu salātu konservus (relish).

18 / 07 / 2012

Daži padomi, kas jāievēro, lai izdotos mums tik neierastie čatniji un dārzeņu salātu konservi (relish). Galvenais noteikums – ilgi vārīt, lai no augļiem izvārītu ārā visu lieko šķidrumu.

Konservēšanas padomi<br> Kā vārīt augļu krēmu, „sviestu” un „sieru”

Konservēšanas padomi
Kā vārīt augļu krēmu, „sviestu” un „sieru”

18 / 07 / 2012

Šie vārdi likti pēdiņās, tāpēc ka tie ir vispārpieņemti pasaules konservēšanas termini, ko, protams, var pārprast, jo augļu „sviestā” un „sierā” nav ne miņas no sviesta vai siera, savukārt krēms (fruit curd jeb „augļu biezpiens”) sastāv no sviesta un olām. Jebkurā gadījumā rezultāts ir lielisks, jo visus šos trīs rudenī un ziemā vari baudīt, izgriežot pa gabaliņam no burciņas, kopā ar sieriem un gaļām. Savukārt augļu krēms (fruit curd)...

Vasara. Salāti. Vīni

Vasara. Salāti. Vīni

18 / 07 / 2012

Vasara, vasara un vēlreiz – vasara! Svaigu un aromātisku zaļumu, salātu, tomātu, gurķu, kabaču un cukīni, jauno kartupeļu un, protams, ogu sezona! Vasaras tirdziņi jau sen “sazaļojuši” un piedāvā daudzveidīgu produktu klāstu vasaras salātiem! Lūk, daži ieteikumi, kā bagātināt tavu ikdienas maltīti ar glāzi vīna, tikpat aromātisku un vasarīgās noskaņās. Galvenais pamata princips vīna saderībai ar salātiem ir – jo svaigāki un aromātiskāki ir salāti, jo svaigākam un jaunākam jābūt vīnam...

Grila un svaiguma kombinācija

Grila un svaiguma kombinācija

16 / 07 / 2012

Vēls pavasaris, agra un nebeidzami ilga vasara ir laiks, kurā mēs grilējam – visbiežāk un visvairāk, salīdzinot ar visu pārējo gadu. Tiem, kuriem ir iespēja, to galvenokārt dara ārā, bet tie, kuriem tādas iespējas nav, nopērk grila pannu, grilē uz gāzes plīts, atver logu vai balkonu un iedomājas, ka ir pļavā. Lai vai kā un kur mēs grilētu, grilēts ēdiens ir tas, kas vislabāk simbolizē vasaru – laiskuma un draugu tikšanās laiku....

Gaisīgais, saldais un maigais – tas ir pasakainais buberts!

Gaisīgais, saldais un maigais – tas ir pasakainais buberts!

16 / 07 / 2012

Kuram gan atmiņā nav palicis bērnības dienās omīšu gatavotais brīnumainais buberts – saldais ēdiens, ko pasniedz ar dažādu veidu mērcītēm. Buberts, kādreiz saukts arī par flameriju, ir saldais ēdiens, ko gatavo no kviešu miltiem vai mannas un olām. Nav vienas pareizas receptes, katram pavāram izdodas savs unikālais buberts. Vieni saka, ka īsto bubertu gatavo no miltiem, citi saka, ka no mannas...

Norvēģija un gaļa

Norvēģija un gaļa

11 / 07 / 2012

Zinot to, ka Norvēģijas robežu visā tās garumā apskalo Atlantijas okeāns, būtu tikai loģiski pieņemt, ka zivis ir iecienītākā norvēģu maltīte. Un tomēr nacionālajā aptaujā par iecienītāko ēdienu 65% norvēģu atzinuši, ka tieši gaļas plāceņi vai kjøttkaker ir tas, ko viņi vislabprātāk ēstu vakariņās. Tam seko jēra sautējums ar 36% respondentu, un tikai trešajā vietā ierindojas zivs – 23% par mīļāko ēdienu atzinuši mencu...

Norvēģija – zivju paradīze

Norvēģija – zivju paradīze

05 / 07 / 2012

Domājot par Norvēģijas virtuvi, pati pirmā doma, kas iešaujas prātā, – zivis. Stereotips vai ne, bet tas ir patiess fakts – Norvēģija ir slavena ar savām upēm, ezeriem, jūras piekrasti un fantastiskajiem fjordiem, kas pašsaprotami ietver arī to, ka visās šajās ūdenstilpēs esošās zivis tiek celtas galdā. Ne vien celtas galdā, bet vilināt vilina arī makšķerniekus no citām zemēm izbaudīt makšķerēšanas prieku Norvēģijā...

Norvēģija – neskartā ēdienu zeme

Norvēģija – neskartā ēdienu zeme

04 / 07 / 2012

Norvēģija – fjordu zeme, kas bagāta ar kalniem un upēm. Valsts ar neskartu un skaistu dabu, jo tajā ir tikai pieci miljoni iedzīvotāju uz vairāk nekā 385 km2, kas ir apmēram 6 reizes lielāka teritorija nekā Latvija. Taču nebūt ne tā siltākā zeme... Norvēģijas virtuve saistās ar zivīm, sevišķi lasi. Taisnība, ka tas ir svarīgs, taču zivs un citu jūras velšu pagatavošanas veidi šajā skandināvu valstī ir tik dažādi, ka ir vērts par Norvēģijas virtuvi pastāstīt vairāk...

Jāņi – latviskie pagānu svētki

Jāņi – latviskie pagānu svētki

18 / 06 / 2012

Jāņi ir latviski svētki. Gan tradīciju, gan ēdienkartes dēļ. Ziemassvētkos arī ēdam tradicionālus ēdienus, taču to vienlaikus dara visā pasaulē, bet Jāņi, ko dažkārt sauc par Līgo svētkiem, ir īpaši ar to, ka tos nesvin visas tautas, un, ja arī svin – tas varbūt ir kas līdzīgs, bet noteikti ne tas pats. Ir ģimenes, kurās Līgo svētkos ievēro senču tradīcijas, ietērpjas tautas tērpos un dzied līgo dziesmas, bet citās svētku centrā ir ugunskurs, šašliks, alus un citas izpriecas. Interesanti, kā, pielāgojoties mūsdienu apstākļiem, šie pagānu svētki mainījušies...

Viognier ērkšķainais ceļš

Viognier ērkšķainais ceļš

07 / 06 / 2012

Pēdējā laikā Viognier vīnogu šķirne kļūst arvien pieprasītāka un populārāka. Viognier ir kā zelta vidusceļš starp eļļainiem baltvīniem no Chardonnay un svaigiem no Sauvignon Blanc, un tieši šo potenciālu sāk atklāt vīndari entuziasti, kuri eksperimentē ar tādām senām vīnogu šķirnēm jaunajos vīna laukos...

Šprotes Latvijai – kā vīns Francijai

Šprotes Latvijai – kā vīns Francijai

04 / 06 / 2012

Mūsdienās nenākas bieži dzirdēt, ka restorānos vai viesībās kāds ļoti kārotu pēc šprotēm. Šprote kā delikatese? Izklausās nedaudz sveši vai asociējas ar vecāko paaudzi un tās ēšanas paradumiem. Bet tie ir tikai stereotipi. Pavisam nesen Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents Didzis Šmits salīdzinājis šprotes Latvijā ar vīnu Francijā un sieru Šveicē...

Spānijas galda karaliene – paelja!

Spānijas galda karaliene – paelja!

31 / 05 / 2012

Kā jau liela daļa mūsdienu izcilāko ēdienu, arī paelja, pirms kļūt par Spānijas galda karalieni,  bija parastu Valensijas darba cilvēku ēdiens. Par precīzu paeljas dzimteni tiek uzskatīts Albuferas lagūna – Vidusjūras piekrastes ezers Spānijas austrumu piekrastē, ko no jūras atdala vien šaura smilšu strēle. Šī vieta izrādījās ļoti izdevīga rīsu audzēšanai, ko šajā piekrastē aizsāka arābi. Kad 13. gs. arābus no Valensijas padzina, karaļi nolēma uzsākt cīņu pret rīsu audzēšanu...

Austrālija – daudznacionālas kulinārijas zeme

Austrālija – daudznacionālas kulinārijas zeme

29 / 05 / 2012

Vismaz man par Austrāliju radies labs priekšstats – izzinoši ēdienu blogi, glīti recepšu žurnāli un pārsteidzoši kulinārijas šovi, kā arī, sagadīšanās vai ne, bet visi manā dzīvē satiktie austrālieši labprāt ir runājuši par labu ēdienu un savām gatavošanas prasmēm. Vai tā ir visiem un Austrālija tik tiešām ir kulinārijas zeme – jāmēģina saprast...

Tipiskākie austrāliešu ēdieni

Tipiskākie austrāliešu ēdieni

28 / 05 / 2012

Jau iepriekšējā rakstā par Austrālijas virtuves vēsturi un mūsdienām noskaidrojām, ka Austrālijas virtuvi būtiski ietekmējušas visdažādākās pasaules tautas. Pirmkārt, britu kolonisti, kas 18.–19. gs., kad uz Austrāliju regulāri tika izsūtīti noziedznieki, atveda arī savas iecienītākās preces: tēju ar pienu un cukuru, kartupeļus, maizi, sieru, pupiņas, bekonu u.c. Otrkārt, imigranti no visas pasaules pēc Otrā pasaules kara, kas savās...

Kā tas viss top – realitāte un daži procenti romantikas <br> Šis tas par Austrālijas gaļu. 3.daļa.

Kā tas viss top – realitāte un daži procenti romantikas
Šis tas par Austrālijas gaļu. 3.daļa.

24 / 05 / 2012

Praktiski nav tāda reģiona Austrālijā, kur nenodarbotos ar liellopu audzēšanu. Valsts teritorija ir ļoti plaša un neviendabīga dabas apstākļu un lauksaimnieciskās ražošanas iespēju ziņā, bet katrā vietā „ausiji” ir atraduši savu piemērotāko lopiņu audzēšanas un darbu organizācijas veidu. Un jāsaka, ka tas viņiem izdodas veiksmīgi un efektīvi (pievērsiet uzmanību iepriekš redzamajai attiecībai starp strādājošo skaitu un nozares gada apgrozījumu!)...

Nu tad beidzot pie galda! <br> Šis tas par Austrālijas gaļu. 2 daļa

Nu tad beidzot pie galda!
Šis tas par Austrālijas gaļu. 2 daļa

23 / 05 / 2012

Par austrāliešiem mēdz jokot, ka viņi kaut ko (visbiežāk „kaut kas” ir gaļa!) grilē nepārtraukti un it visur. Īstenībā tas pat nav nekāds joks, gatavošana uz atklātas uguns ir viņu populārākais gaļas pagatavošanas veids; un vai gan mēs viņu vietā tā nedarītu, ja tik garšīga gaļa pieejama rokas stiepiena attālumā un vasara visu cauru gadu! Izteiktās gaļas dominantes dēļ austrāliešu virtuvi ilgu laiku pat uzskatīja par diezgan garlaicīgu...

Vieglums un aromāts

Vieglums un aromāts

21 / 05 / 2012

Pavasaris ir laiks viegliem ēdieniem. Pagājušās vasaras saldētajiem zirnīšiem, krēmīgam avokado, maksimāli daudz dīgstiem, jaunajiem salātiem un baltai zivtiņai, kas apcepta sviestā un kopā ar tik aromātisko un īpašo salviju. Un baltā zivs – tā ir zaļā gaisma baltvīnam, taču ne jau kuram katram, bet tieši svaigajiem un kraukšķīgajiem vīniem, kuri ne tikai ideāli sader ar ēdienu, bet vēl vairāk – liek vairāk ilgoties pēc karstās vasaras. Šoreiz maiga Islandes pikša...

Par godu Annai Pavlovai. Kā gaisīgs mākonis

Par godu Annai Pavlovai. Kā gaisīgs mākonis

21 / 05 / 2012

Ceļojot pa pasauli, bieži vien konditorejas veikalos vai restorānos var sastapties ar nosaukumu „Pavlova”. Tā ir pasaulslavena kūka, kuras galvenā sastāvdaļa ir olu baltumi, un, jā, tās nosaukums ir tieši tāds pats kā pasaulē slavenās krievu baletdejotājas Annas Pavlovas uzvārds, jo tieši par godu viņai šī kūka ieguvusi savu nosaukumu. Lai gan daudziem šī kūka liekas kā Austrālijas nacionālais ēdiens, jaunzēlandieši tam nepiekritīs...

Kā viss iesākās … <br> Šis tas par Austrālijas gaļu. 1. daļa

Kā viss iesākās …
Šis tas par Austrālijas gaļu. 1. daļa

11 / 05 / 2012

Sensenos laikos tāltālā kontinentā (bet varbūt tomēr – lielā salā?) dzīvoja savdabīgu cilvēku ciltis. Bija viņi īsti dabas bērni un dzīvoja visnotaļ harmoniski – saskaņā ar dabas norisēm, piekopa savus ticējumus un rituālus un izsalkumu remdēja ar to, ko nu varēja sadabūt, – nomedīt un izcept kādu ķenguru, emu, krokodilu vai iguānu, noķert kādu zivi, savākt augus un saknes… Taču mūsu stāsts šoreiz nebūs par viņiem...

Austrāliešu Shiraz

Austrāliešu Shiraz

10 / 05 / 2012

Biezs un tumšs vīns ar purpura nokrāsu un piesātinātu melno ogu un augļu buķeti, ar džema, garšvielu un lakricas notīm, pilnmiesīgs, spēcīgs un staipīgs. Tieši tā var raksturot austrāliešu sarkanvīnu no Shiraz šķirnes vīnogām. Shiraz ir tā pati franču Syrah šķirne. Tās dzimtene ir Francijas dienvidi. Pastāv vairākas šīs šķirnes izcelsmes versijas. Viena no leģendām vēsta, ka Syrah atvesta uz Franciju, uz Ronas upes ieleju...

Vīns un zivis

Vīns un zivis

02 / 05 / 2012

Šo divu produktu kombinācija, pēc manām domām, ir viena no interesantākajām un gastronomiskākajām savienībām. Maigos, barojošos zivju ēdienus lieliski var papildināt baltie, kā arī rozā, bet īpašos gadījumos arī sarkanie vīni. Šajā pārī nav līdera, paši par sevi zivis vai vīns nav tik vērtīgi kā tad, kad pieredzējis someljē tos pareizi piemeklē vienu otram un pareizi pasniedz pieredzējušam gardēdim. Bet ņemot vērā galvenos vīna saskaņošanas principus ar zivju produktiem...

Laiks sēt! <em>(3. daļa)</em>

Laiks sēt! (3. daļa)

27 / 04 / 2012

Nu jau ir laiks turpināt sēšanas darbus ar tiem augiem, kas savu kārtu tikt iesētiem gaida visilgāk, toties visilgāk mūs priecēs ar savu ražu un nodrošinās mums vitamīnus visa rudens un ziemas, un pat pavasara garumā. Tāpēc, lai tev šogad izdotos bagātīga raža, mēs tev piedāvājam padomus kā sēt, audzēt un lolot katru savas zemes gabaliņu un produktu, kas uz tās aug. Savos padomos par sēšanu un audzēšanu dalās Anna Šmite, bioloģisko zaļumu, dārzeņu un garšaugu audzētāja...

Laiks sēt! <em>(2. daļa)</em>

Laiks sēt! (2. daļa)

27 / 04 / 2012

Laiks iet, un var turpināt sēšanas darbus, jo nekas jau nebeidzas ar to, ka pirms pāris nedēļām tika iesētas pirmās sēklas. Par to, ko un kā sēt aprīlī, vēl arvien ar mums savās pārbaudītajās zināšanās dalās Anna Šmite, kuras zaļumus vari iegādāties „Slow Food” tirdziņos vai arī viņai piezvanot.

Laiks sēt! <em>(1. daļa)</em>

Laiks sēt! (1. daļa)

27 / 04 / 2012

Lai gan dzīvojam laikā, kad liela daļa produktu ir pieejami visa gada garumā, nav nekā veselīgāka un vitamīniem bagātāka kā paša izaudzēts burkāns, tomāts, salāti vai baziliks. Tāpēc, lai tev šogad izdotos bagātīga raža, mēs tev piedāvājam padomus kā sēt, audzēt un lolot katru savas zemes gabaliņu un produktu, kas uz tās aug. Savos padomos par sēšanu un audzēšanu dalās Anna Šmite, bioloģisko zaļumu, dārzeņu un garšaugu audzētāja...

Kūka un deserta vīns

Kūka un deserta vīns

20 / 04 / 2012

Deserta un vīna sapārošana ir liela māksla, pat lielākajiem vīnziņiem. Jo bagātīgāks deserts vai kūka, ar vairāk sastāvdaļām, jo grūtāk, un jārēķinās ar to, ka katrā kumosā mijas vairākas garšas. Šoreiz vīna kompānijām bija izaicinājums – jāsapāro vīns un kūka “Lazdu riekstu un melnās šokolādes bezē kūka”, kurā mijas olu baltums, lazdu rieksti un tumšās šokolādes krēms. Lietas, kuras gribētos pasniegt atsevišķi....

Glābiņš karstā vasarā – Andalūzijas gaspačo

Glābiņš karstā vasarā – Andalūzijas gaspačo

19 / 04 / 2012

Gaspačo ir tomātu aukstā zupa. To noteikti zinās ikviens, kurš jelkad ir pakavējies pie kādas žurnālā vai grāmatā piedāvātas gaspačo receptes un koši sarkana zupas šķīvja bildes. Un recepšu patiešām ir daudz. Bet vai jūs zināt, kāds ir tradicionāls gaspačo un kā tas radies? No kurienes cēlies vārds gazpacho (portugāļiem gaspacho), nav vienotas versijas – daži to saista ar portugāļu gaspacho...

„Labs vecs heress ir divkārt noderīgs” (Šekspīrs)

„Labs vecs heress ir divkārt noderīgs” (Šekspīrs)

10 / 04 / 2012

Dzēriena nosaukumu daudzi ir dzirdējuši, bet ne visi zina tā izcelšanās vēsturi un novērtē īsto šī vīna vērtību. Tas nav tieši vīns, jo heresu uzskata par stiprinātu vīnu, kas tiek ražots Spānijas dienvidrietumos. Šo dzērienu uzskata par unikālu, un 1996. gadā heresa ražotāji panākuši ekskluzīvas tiesības uz šī nosaukuma izmantošanu Eiropā. Bet sāksim visu pēc kārtas...

Spānija – tapas ir tikai sākums

Spānija – tapas ir tikai sākums

02 / 04 / 2012

Spānija – tik silta un saulaina, ka varam tikai apskaust. Bet varbūt labāk baudīt un mācīties? Spāņu ēdienus mīl visur pasaulē, un reti kurš negribētu pārņemt spāņu „siestas” (pēcpusdienas snaudas) tradīciju, dzīves baudīšanas mākslu, kas apvienota ar prasmi no vienkāršām un pieejamām izejvielām uzburt tik lieliskus un baudāmus ēdienus. Spānija nav tikai tapas. Spānija ir kas vairāk, un katram tās reģionam ir savas vilinošas iezīmes un garšas...

Divi teju nešķirami biedri – ozols un vīns

Divi teju nešķirami biedri – ozols un vīns

02 / 04 / 2012

Dažkārt, izlasot uz vīna pudeles informāciju, ka vīns ir ticis izturēts ozolkokā, nepievēršam tam lielu uzmanību, tomēr tas ir viens no svarīgākajiem uzrakstiem uz vīna pudeles. Vīna garša veidojas trijos posmos: no vīnogām augšanas laikā tas iegūst attiecīgās vīnogu šķirnes īpašības, fermentācijas laikā veidojas daudz jaunu ķīmisko savienojumu, kas piešķir vīnam garšu nianses, un visbeidzot izturēšanas laikā, kad koks tam piešķir savas raksturīpašības. Bet par visu pēc kārtas...

<em>Risotto</em> un vīns

Risotto un vīns

27 / 03 / 2012

Risoto ir viens no tiem ēdieniem, kuri baudāmi visu gadu. Tomēr, lai tas izdotos lielisks, ir jāievēro divas patiesības – jāizmanto ļoti labi risoto rīsi (arborio, carnarolli vai acquerello) un labs buljons. Ja šīs divas lietas ir, tad jau ir 70% drošības, ka risoto izdosies. Otrs solis – ievērojot sezonalitātes principu, izvēlēties produktus, kas tipiski konkrētajam gadalaikam, un tagad kas var būs lieliskāks kā kaltētas baravikas. Tās apvienojumā ar šampinjoniem rada iespaidu, ka ēdienā izmantotas tikai baravikas...

Padomi, kombinējot vīnu un sieru

Padomi, kombinējot vīnu un sieru

16 / 03 / 2012

Ideālāku partneri vīnam kā sieru ir grūti iedomāties. Aromātisko un samtaino vīnu tik patīkami papildina maigā siera struktūra. Tā ir klasika, kas nekad nepieviļ, bet ne katrs vīns ideāli saderēs ar katru sieru. Pastāv daži noteikumi un rekomendācijas, kā šo savienību padarīt interesantāku, lai viena produkta garša nenomāktu otru, bet uzlabotu kopējo garšas iespaidu. Jebkura ideāla vīna un siera pāra meklējumi notiek ar mēģinājumu...

Perfekta siera plate

Perfekta siera plate

05 / 03 / 2012

Lai gan mēs esam pieraduši, ka sieru ēdam uzkodās, un arī tās plašumā neizvēršam, tomēr ir valstis, kā Francija un citas, kurās siera plate ikdienas un iknedēļas maltītēs spēlē lielu lomu. Patiesībā būtu pat grūti iedomāties, kā franči, itāļi, spāņi, nu jau arī angļi un daudzi citi varētu izdzīvot bez siera, bez daudzajiem siera veikaliem, kuros ir sajūta, ka siera klāsta dažādība nekad nebeidzas...

Ēdiens – leģenda, kam, šķiet, par maz būtu ar vienu atsevišķu rakstu. Kimči

Ēdiens – leģenda, kam, šķiet, par maz būtu ar vienu atsevišķu rakstu. Kimči

29 / 02 / 2012

Pat ja Korejas virtuve kā tāda tev ir pilnīga terra incognita, par kimči, iespējams, būsi dzirdējis. Tātad kimči – īpašā veidā marinēti dārzeņi, korejiešu „īstenā maize”, ko viņi ēd „rītos, pusdienās un vakarā”. Kimči gatavošanas un ēšanas tradīcijas tiek nodotas no paaudzes paaudzē jau tūkstošiem gadu (senākās liecības ir aptuveni 3 tūkstošus gadu vecas)...

Koreja. Kā to visu saliek kopā – gatavošanas, pasniegšanas un ēšanas tradīcijas. 2.daļa

Koreja. Kā to visu saliek kopā – gatavošanas, pasniegšanas un ēšanas tradīcijas. 2.daļa

29 / 02 / 2012

Līdz pat 20. gadsimta otrajai pusei Korejas reģioni un provinces patiesībā dzīvoja diezgan noslēgti, ceļu sistēma un sakari bija vāji attīstīti. Šīs objektīvās realitātes dēļ labi saglabājušās arī vietējās autentiskās ēdienu receptes, savi raksturīgi ēdieni ir katrai pilsētai un ciemam. Tomēr kopumā ēšanas principi ir diezgan līdzīgi...

Ko ēd korejieši? 1.daļa

Ko ēd korejieši? 1.daļa

29 / 02 / 2012

Pirms ķeramies klāt īstena korejieša ēdienkartes analīzei, būtu vietā pavisam īss ieskats šīs zemes vēsturē, jo tā parāda, kā laika gaitā veidojies tas, ko šodien pasaule pazīst kā korejiešu virtuvi. Aizvēsturiskie laiki (senākās liecības par homo sapiens klātbūtni mūsdienu Korejas teritorijā saglabājušās no paleolīta, apm. 10 000 gadu p.m.ē.) aizritējuši bez īpašām atšķirībām no vairuma citu zemju – tālie senči nodarbojušies ar medībām, zveju, augu vākšanu...

Suši

Suši

28 / 02 / 2012

Nevienam vairs nav jāstāsta, kas ir suši. Arī tad, ja cilvēks to nav ēdis, viņš noteikti būs pamanījis vai nu receptēs kādos izdevumos, vai arī restorānu reklāmu piedāvājumos – kāds izskatās suši un no kā tas sastāv. Lai arī suši tradīciju vēsturei var izsekot līdz pat 4. gadsimtam pirms mūsu ēras, neliekuļojot ir jāsaka, ka tāda popularitāte pasaulē šim ēdienam, kāda ir tagad, nav bijusi nekad iepriekš vēsturē...

Pareizs uzturs – japāņu piedāvājums ilgdzīvošanai

Pareizs uzturs – japāņu piedāvājums ilgdzīvošanai

28 / 02 / 2012

Noteikti visi ir dzirdējuši, ka japāņus dēvē par ilgdzīvotājiem. Kāds ir tā iemesls? Viens no iemesliem – uzturs. Japāņu vidējais dzīves ilgums ir 81–84 gadi. Ēšana Japānā ir svarīgs, sarežģīts un obligāts rituāls. Ja seko visām tradīcijām, tad ēdot sēž uz celīšiem pie galdiņa, pirms ēšanas ar baltu karstu dvielīti noslauka rokas un tikai tad ņem rokās irbulīšus, lai sāktu ēst. Japānā nazi un dakšiņu cenšas izmantot tikai tad, ja ēd eiropiešu ēdienus...

Ķīnas tējas dzeršanas tradīcijas un ceremonija

Ķīnas tējas dzeršanas tradīcijas un ceremonija

17 / 02 / 2012

Kur gan citur, ja ne tējas dzimtenē Ķīnā tās dzeršana ir svēta un jau 4 tūkstošu gadu garumā kopta tradīcija. Ķīniešiem tējas dzeršana ir vesela ceremonija, kas izveidojusies, tējai pakāpeniski iegūstot atzinību no visas lielās Ķīnas iedzīvotājiem. Rakstā „Ķīnas tēja cauri gadsimtiem” mēs jau izsekojām līdzi tējas vēsturiskai attīstībai, bet šoreiz – vairāk par pašu tējas ceremoniju. Ķīniešu tējas kultūrai, kuru pazīstam šodien, pamatā ir...

Ķīna: „ēdiens, kas ceļ debesīs!”

Ķīna: „ēdiens, kas ceļ debesīs!”

13 / 02 / 2012

Ķīna – tik zināma, bet sveša, pēc iedzīvotāju skaita lielākā valsts pasaulē. Kopā vairāk nekā 1 miljards 339 miljoni cilvēku, kuri dzīvo tik milzīgā valstī, ka valsts ziemeļus no dienvidiem šķir tūkstošiem kilometru, kas nozīmē atšķirīgu klimatu un ēšanas režīmus vienas valsts iedzīvotājiem...

Vispatīkamākā no garšām – UMAMI

Vispatīkamākā no garšām – UMAMI

10 / 02 / 2012

Ēdienu var uztvert dažādi – ar smaržu, redzi, tausti, bet svarīgākā tomēr ir garša. Bērnība māca, ka ir četras garšas – salds, skābs, sāļš un rūgs. Tā ir iemācīta patiesība, taču – ne tikai. Patiesībā pasaulē pazīst piecas garšas.
Kādēļ par piekto garšu mums neviens nestāsta? Vai bērnībā esam par mazu, lai to atpazītu? Vai ir vajadzīgs īpašs treniņš, lai to sajustu? Nepavisam nav. Šo piekto garšu visā pasaulē sauc par umami...

Tā tēju dzer Krievijā

Tā tēju dzer Krievijā

30 / 01 / 2012

Krievijā tējas dzeršana ir daļa no nacionālās kultūras jau daudzu gadsimtu garumā. Senākos laikos tēja iekaroja iedzīvotāju sirdis ar savu daudzveidīgo iedarbību – tā uzmundrināja un sasildīja, aizdzina nogurumu un uzlaboja garastāvokli, tā sasildīja aukstā ziemā un atveldzēja pēc karstas siena vākšanas vai pēršanās pirtī, tēja noņēma smaguma sajūtu vēderā pēc sātīgas maltītes, nomierināja kuņģi, kad neko citu kā sausiņus un tēju...

Ķīnas tēja cauri gadsimtiem

Ķīnas tēja cauri gadsimtiem

27 / 01 / 2012

Ķīna ir zeme, kurai ar pateicības vārdiem nevajadzētu skopoties. Šoreiz par lielo ieguldījumu un pašu pamatu likšanu tējas pareizā audzēšanā, apstrādē un pagatavošanā, piešķirot tējai īpašu lomu un tradīcijas daudzu pasaules tautu ikdienā un svētkos. Ķīnieši tēju dzer jau 4000 gadus, un pirmoreiz tējas ārstnieciskās īpašības atklājis viens no seno laiku mītiskajiem valdniekiem Jaņdi. Leģendas vēsta, ka, meklējot jaunus ārstnieciskos līdzekļus...

Tējas laika etiķete un uzkodas

Tējas laika etiķete un uzkodas

20 / 01 / 2012

Kā stāstīts rakstā „Kā angļi iemīlējās tējā”, tējas laika tradīcija aizsākušās 19. gs. sākumā, pateicoties Lielbritānijas austrumu pilsētas Bedfordas hercogienei Annai. Tiek uzskatīts, ka tieši viņa izrādījusi vēlmi pēc nelielas tējas pauzes starp pusdienām un vakariņām. Šo tējas dzeršanu papildinājušas arī uzkodas – sāļie pīrāgi, sviestmaizes, cepumi un kūkas, no kurām daļa mūsdienās joprojām ir tikpat iecienītas kā pati tēja ar pienu...

Kā angļi iemīlējās tējā

Kā angļi iemīlējās tējā

18 / 01 / 2012

Iedomājoties par tēju, uzreiz prātā nāk Anglija – aina no angļu rakstnieka Lūisa Kerola (Lewis Carroll) grāmatas „Alises piedzīvojumi brīnumzemē” kādā no ekranizējumiem, kur Alise piedalās dīvainā Cepurnieka kunga pēcpusdienas tējas dzeršanā. Šī ir tikai viena no daudzajām ainām, kas apliecina – tējas dzeršana ir populārs un zīmīgs rituāls. Ticību tam pastiprina arī pie mums Latvijā nopērkamās angļu tējas. Tām visām pāri – „Earl Gray”.

Padomi sarkanvīna izvēlē

Padomi sarkanvīna izvēlē

13 / 01 / 2012

Ja esi dzimis valstī, kurā vīns tiek darīts, – vīna izvēle ir dabīgs un viegli saprotams process, kurš nav jāiemācās, bet gan tas nāk dabīgi. Tomēr ne visiem ir tāda laime, un tāpēc bieži vien jautājums par to, kas ir katrā pudelē (te es nerunāju par niansēm, kuras apskata vīnziņi un vīna zināšanu apsēsti cilvēki), ir nedaudz jāiemācās, lai veikalā nesanāk „gribēju kā labāk, bet sanāca kā vienmēr”. Šo ceļu var veikt dažādi...

Krāšņās Marokas krāšņās tējas ceremonijas

Krāšņās Marokas krāšņās tējas ceremonijas

12 / 01 / 2012

Maroka ir musulmaņu valsts, un daudzi uzskata, ka tējas dzeršanas tradīcijas tur radušās tādēļ, ka Marokā ar likumu ir aizliegts lietot alkoholu. Lai vai kā arī būtu, vēl joprojām Maroku uzskata par pirmo zaļās tējas importētāju visā pasaulē, Eiropā tēja no Marokas tika ievesta 18. gadsimtā. Anglijas karaliene Elizabete I bija nolēmusi palīdzēt britu porcelāna krūzīšu izgatavotājiem, pārdodot tās un citus tējas aksesuārus Marokā...

Mazliet par latviešiem un Ziemassvētkiem

Mazliet par latviešiem un Ziemassvētkiem

21 / 12 / 2011

Katrai tautai ir savi Ziemassvētku ēdieni, ko galdā cenšas celt ikviens, kuram tas iemācīts vai vienkārši garšo. Arī mums, latviešiem, Ziemassvētku vakars – vienalga, vai svinams 24. decembrī vai janvāra sākumā (kāda nu kuram ticība)...

Nepazīstamais aristokrāts – Franciacorta

Nepazīstamais aristokrāts – Franciacorta

06 / 12 / 2011

Daudziem šī vīna nosaukums neko neizsaka, un maz ir tādu, kuri zina, ka Itālijas ziemeļos, Lombardijas provincē, ražo dižciltīgu un izsmalcinātu dzirkstošo vīnu Franciacorta. Kas ir šis svešinieks? Nosaukums Franciacorta ir radies no „curtes francae”, ko no latīņu valodas tulko kā „atbrīvotie no nodokļiem”, jo benediktiešu mūki, kuri apstrādāja vīnogulājus, XI gadsimtā labdarības dēļ bijuši atbrīvoti no nodokļiem, no tā arī radās nosaukums...

<em>Valpolicella </em>– „ daudzo pagrabu ieleja”

Valpolicella – „ daudzo pagrabu ieleja”

28 / 11 / 2011

Neviens vīndarīšanas reģions nevar atvērties tev pilnībā, kamēr neesi izmēģinājis kādu desmitu tā vīnu. Bet drošākā izzināšanas metode ir doties turp personīgi, visu ieraudzīt savām acīm un iepazīties ar cilvēkiem, kuri rada šī dzēriena slavu. Man par šādu atklājumu kļuva Valpoličellas reģions Itālijas ziemeļos...

Kafijā paslēptā varavīksne – kafijas garšošana

Kafijā paslēptā varavīksne – kafijas garšošana

23 / 11 / 2011

It bieži kafijas, vīna un citu niansēti izgaršojamu produktu iepakojuma aprakstu lasīšana var konkurēt ar pašu to baudīšanu. Vārdi uz paciņas uzbur gluži vai Ēdenes dārza pārpilnības vīziju – tik dažādi augļi, ziedi, leģendāri nosaukumi un nedzirdētu garšvielu aromāti. Kad nobaudītā kafija jāraksturo pašam – pārņem mulsums, paliek bail kļūdīties, izklausīties muļķīgam vai mazliet snobiskam, un vārdi izsīkst, vēl nemeklēti...

„Božolē nuvo” (<em>Beaujolais nouveau</em>) – <br>vīnu sacensību drudzis

„Božolē nuvo” (Beaujolais nouveau) –
vīnu sacensību drudzis

17 / 11 / 2011

Kā zināms, franči māk baudīt dzīvi, un pat tādā drūmā laikā kā vēls rudens viņi izdomājuši jautrus un spilgtus svētkus – „Božolē nuvo” („Beaujolais nouveau” jeb „jaunas božolē”). Pēc likuma, Beaujolais nouveau vīni var tikt izlaisti novembra trešajā ceturtdienā, un no šī mirkļa sākas „ vīna drudzis” – kurš ātrāk atvedīs jauno vīnu uz to vai citu pasaules daļu...

Daudz vairāk nekā kafija. Izcilības stāsts. „Illy”. Tikai „Illy”

Daudz vairāk nekā kafija. Izcilības stāsts. „Illy”. Tikai „Illy”

04 / 11 / 2011

Kafijas vēsture nav vienkārši vēsture. Tas ir stāsts par to, kā attīstījusies civilizācija un kā viens produkts valdījis pār cilvēkiem, tos vazājot aiz deguna un naudas makiem, patiesībā to pašu darot arī šodien, jo laba kafija nemaksā maz un tie, kas to novērtē, ir gatavi šķirties no daudz vairāk nekā dažs labs cits...

Teātra standarts. Vīnes grauzdējums. Melanža.<br> Austrijas kafijas stāsts.

Teātra standarts. Vīnes grauzdējums. Melanža.
Austrijas kafijas stāsts.

12 / 10 / 2011

Ar ko jums asociējas Austrijas kafija? Varētu būt, ka tās ir mazas porcelāna tasītes, pār kurām paceļas putukrējuma virsotnes, dienas avīzes un sudraba karotes, galdiņi ar marmora virsmu un dzīvīgā sarunā iegrimis Freids pie tālākā galdiņa stūrī...

Kapsulas? Labas? Tiešām!

Kapsulas? Labas? Tiešām!

10 / 10 / 2011

Ir cilvēki, kuriem vārds espresso vai nu uzdzen šermuļus, vai arī, tieši otrādi, – paceļ spārnos, liek iedomāties sev rokās krūzi, kas, pielikta pie deguna, tik kārdinoši smaržo un, pielikta pie lūpām, malkojot pirmo malku, teju vai paceļ spārnos. Kāpēc vieniem ir tā un citiem citādi? Pavisam vienkāršu iemeslu dēļ – pirmie nekad nav dzēruši patiešām labu espresso. Un, ja nav bijis tas, tad patiesībā nav bijusi arī nekāda bauda...

Liktenīgais gads

Liktenīgais gads

07 / 10 / 2011

Vai esat redzējuši „Simpsonu” multenītes sēriju, kurā Bārtam iemāna vīnu, kam pieliets antifrīzs? It kā jau nekā īpaša – kārtējā smieklīgā multfilmas epizode, taču šai epizodei ideja ir ņemta no pavisam nopietna un, varētu teikt, arī traģiska notikuma. Runa ir par tā saucamo „Antifrīza skandālu”, kas atklātībā nāca 1985. gadā Vācijā un Austrijā. Daudz ir runāts un rakstīts par to, bet ne Latvijas medijos, tādēļ gribas pastāstīt...

Austrijas virtuve – vai tikai ābolu Strūdele un Vīnes šnicele?

Austrijas virtuve – vai tikai ābolu Strūdele un Vīnes šnicele?

07 / 10 / 2011

Dzirdot vārdu savienojumu „Austrijas virtuve”, man prātā nāk šnicele un ābolu strūdele. Tipiski austriešu ēdieni. Kas padarījis šos un citus Austrijas ēdienus slavenus? Un kas galu galā ir slavens ēdiens? Ēdiens ir slavens, ja gardēži no jebkuras vietas pasaulē ir dzirdējuši par to un, plānojot braucienu uz konkrētu valsti, šo ēdienu iekļauj savā obligāto ēdienu sarakstā...

Kafijas aparāts. Pupiņas, malta kafija, kapsulas

Kafijas aparāts. Pupiņas, malta kafija, kapsulas

30 / 09 / 2011

Ir cilvēki, kuriem rīts bez krūzes kafijas sabojā visu dienu vai iztrūkstoša krūze espresso maltītes beigās ir kā iziet no mājas ar vienu kurpi. Viens dzer kafiju asinsspiediena dēļ, cits – garšas, cits – ieraduma, cits – vislielākās baudas dēļ. Bet lai vai kā, kafija nav pirmās nepieciešamības prece, bez kuras cilvēka organisms nevarētu iztik...

Laba, tīra un godīga pārtika – „Slow Food”

Laba, tīra un godīga pārtika – „Slow Food”

23 / 09 / 2011

Arvien biežāk sabiedrībā izskan vārdu savienojums „Slow Food”, kas liek aizdomāties – kas gan ir „Slow Food”, kas tulkojumā no angļu valodas nozīmē „lēns ēdiens”? Kā izrādās, „Slow Food” ir starptautiska kustība, ko 1986. gadā dibinājis Karlo Petrīni (Carlo Petrini). Reklamēta kā fast/junk food alternatīva, tā ir radīta, lai saglabātu tradicionālo un reģionālo uzturu, kā arī atbalstītu vietējās ekosistēmas augu un dzīvnieku audzēšanu...

Simts tūkstoši sauļu

Simts tūkstoši sauļu

23 / 09 / 2011

Runā, ka Amalfi iedzīvotāji nenokļūst paradīzē, jo viņi jau tajā dzīvo: caurspīdīgas jūras zilgme, saule, bugenvilejas un bezgalīgie citronu dārzi. Citroni šeit ir īstas laimes simboli un bagāts avots kulināriem eksperimentiem. Amalfi piekraste aptver salīdzinoši nelielu teritoriju. No Salerno provinces Vietri sul Mare pilsētiņas, kas ir slavena ar saviem rokām veidotajiem keramikas izstrādājumiem...

<em>Giovanne, Affinata, Vecchia, Stravecchia</em>. Grapa.

Giovanne, Affinata, Vecchia, Stravecchia. Grapa.

20 / 09 / 2011

Daudzu gadu garumā grapa (it. „grappa”) ir bijis dzēriens, no kura izvairījušies visi, kas sevi nav uzskatījuši par īstiem itāļiem. Atklāti runājot, arī daudzi itāļi ilgu laiku no tās lietošanas ir centušies izvairīties. Un ne jau dzēriena tēlā bija vaina, bet gan gluži vienkārši tās garša ilgu laiku bija briesmīga. Taču kā īsts neglītais pīlēns šis dzēriens ir nometis savu tumšo un neapetelīgo pagātni un pārvērties par smalku un visu iemīlētu dzērienu...

Itālijas kārdinājums pasaulei. „Amedei”

Itālijas kārdinājums pasaulei. „Amedei”

13 / 09 / 2011

20. gadsimta astoņdesmitajos gados brālis un māsa Alesio un Čečilia Tesjēri nolēma pievērsties šokolādes radīšanai, to darot pavisam citā līmenī un atklājot šokolādei pavisam citas, izsmalcinātākas un niansētākas garšas. To viņi arī izdarīja, un, lai gan sasniegts daudz, meklējumi vēl arvien nav beigušies. Viņi radīja šokolādi „Amedei”. Vārdu, kurš šodien pazīstams kā viens no pasaules labākajiem šokolādes ražotājiem...

Enotrija – vīna valsts

Enotrija – vīna valsts

06 / 09 / 2011

Ne velti senie autori mūsdienu Itālijas dienvidus poētiski dēvēja par Enotriju (Enotria, arī Oenotria), t.i., „vīna zemi”. Itālijai ir sena vīndarīšanas vēsture, tieši šeit romieši lika pamatus Eiropas vīndarīšanai. Daudzu gadsimtu garumā Itālija ir bijusi lielākā vīna ražotāja. Šodien itāļu vīndari rūpējas ne tikai par ražošanas apjomiem, bet arī par vīna kvalitāti. To apstiprina fakts, ka daudzi itāļu labākie vīni ir stabili iekarojuši pasaules vīna elites...

Kā, ko un cik ilgi grilēt

Kā, ko un cik ilgi grilēt

09 / 08 / 2011

Lai gan grilēšana daudziem liekas kā tāda papildu nodarbe „tusiņu” laikā, kad pietiek uzmest gaļu, zivis vai dārzeņus uz restēm, lai tā sanāktu garda, tas tomēr ir aplams priekšstats. Kaut vai tāpēc, ka bieži vien paši brīnāmies, kāpēc grila restorānos vai bāros, vai pie kāda cilvēka mājās, kas gatavošanu uz grila neuzskata par „tusiņu”, rezultāts vienmēr ir sulīgāks, aromātiskāks un maigāks...

Grilēts ēdiens tiešām garšo labāk

Grilēts ēdiens tiešām garšo labāk

12 / 07 / 2011

Grilētai gaļai, zivij, dārzeņiem vai jebkuram citam ēdienam vienmēr bijusi kaut kāda sava veida burvība. Vai tas ir tāpēc, ka šādu ēdienu neēdam bieži, vai tāpēc, ka tas prasa vairāk nekā ierastā mājas plīts virsma un cepeškrāsns? Vai arī tāpēc, ka iznākums ir tik atšķirīgs, apburot ar savu īpašo aromātu un garšu. Un, protams, process. Bet, lai uz grila varētu ne tikai pagatavot ātri gatavojamus un ierastus gabalus...

Dārzeņu gatavošanas tabula

Dārzeņu gatavošanas tabula

12 / 07 / 2011

Norādītie grilēšanas laiki ir tikai aptuveni, jo tie ir atkarīgi gan no tā, kāda ir temperatūra ārā, gan no tā, kāda ir gaļa un kāda gatavība tev patīk (tas attiecas uz jēra un liellopa gaļām)...

Zivs un jūras produktu grilēšanas tabula

Zivs un jūras produktu grilēšanas tabula

10 / 07 / 2011

Norādītie grilēšanas laiki ir tikai aptuveni, jo tie ir atkarīgi gan no tā, kāda ir temperatūra ārā, gan no tā, kāda ir gaļa un kāda gatavība tev patīk (tas attiecas uz jēra un liellopa gaļām). Par to, kas ir tiešā un netiešā grilēšanas metode, kā sagatavot un darboties ar grilu, skatīt šeit. Par to, kā grilēt dažādus citus gabalus un kā tos sagatavot, skatīt šeit.

Vistas grilēšanas tabula

Vistas grilēšanas tabula

10 / 07 / 2011

Norādītie grilēšanas laiki ir tikai aptuveni, jo tie ir atkarīgi gan no tā, kāda ir temperatūra ārā, gan no tā, kāda ir gaļa un kāda gatavība tev patīk (tas attiecas uz jēra un liellopa gaļām). Par to, kas ir tiešā un netiešā grilēšanas metode, kā sagatavot un darboties ar grilu, skatīt šeit. Par to, kā grilēt dažādus citus gabalus un kā tos sagatavot, skatīt šeit.

Ko ēdam šomēnes

Ko ēdam šomēnes

05 / 07 / 2011

Jūlijs. Izcils mēnesis. Laikam visbagātākais Latvijas mēnesis, kad uz tirgus galdiem pārpilnībā guļ gan svaigas ogas, gan augļi un, protams, dārzeņi. Kad bērni lavās omes dobēs, lai sarautu zirņus, vēl zemenes, atrastu kādu aveni un izrautu pat super maziņu burkānu. Bet lai to izdara pats, un lai tas būtu svaigs. Šis ir visbagātākais mēnesis no visiem divpadsmit, kas mums doti, jo jūlijā sākas un beidzas tik daudz kas...

Kur un ko pirkt šomēnes! <br> Gids salātiem, garšaugiem un citiem produktiem

Kur un ko pirkt šomēnes!
Gids salātiem, garšaugiem un citiem produktiem

01 / 06 / 2011

Svaigs, sulīgs, rūgtens, salds, pikants, aromātisks un krāsains. Beidzot, tiešām beidzot ir pienācis tas laiks, ko daudzi salātu un zaļumu mīļi novērtē. Un ne tikai salātu mīļi, bet gan visi tie, kas mīl sevi un domā par to, ko ēd. Jo mazo veikalu plaukti un tirgus letes pildās ar visu pēc kārtas – salātiem, zaļumiem, garšaugiem un dārzeņiem. Un kad tad, ja ne tagad, vasarā, ir laiks ēst visus salātus...

Vinho verde – vai tiešām zaļš vīns?

Vinho verde – vai tiešām zaļš vīns?

09 / 05 / 2011

No portugāļu valodas šī vīna nosaukumu tiešām tulko kā „zaļais vīns”, bet vinho verde krāsa nebūt nav zaļa un to neražo no zaļām, negatavām vīnogām! Vārdam „verde” ir vairāk simboliska nozīme, t.i. – „jauns”, „svaigs”, „sulīgs”. Visi šie apraksti der Portugāles ziemeļu daļas vīnu raksturojumam, tur šādus vīnus ar vieglu raksturu un svaigu garšu dzer jaunus. Portugālē vīna ražošanas zonas ir sadalītas vairākos DOC, t.i., vīndarīšanas zonās...

Douru upes ieleja

Douru upes ieleja

05 / 05 / 2011

Līdz brīdim, kad es pabiju Portugālē, man šī valsts asociējās praktiski tikai ar portvīnu kā pašu pazīstamāko stiprināto vīnu pasaulē. Bet tas nav vienīgais šīs tautas lepnums, un pēc Douru upes ielejas apmeklēšanas Portugāle man kļuva par vienu no skaistākajām vietām, kur taisa vīnu! Douru upe jeb Dvero, kā to dēvē Spānijā, sākas Spānijā un ir ļoti svarīgs zemkopības objekts Pireneju pussalā. Tās kopējais garums ir 897 km, un tā tek cauri...

Durvis uz Portugāli

Durvis uz Portugāli

02 / 05 / 2011

Dažbrīd, esot Latvijā, Portugāle liekas kā kaut kas tāls un neaizsniedzams un tik neiepazīts, ka rosina domāt par to, vai tur vispār ir ko iepazīt. Taču, līdzko sper kāju uz šīs zemes, tā saproti – tā ir vieta, kurā atgriezties, pat vēl to nemaz neapskatot. Vēlāk, kad ir jau apskatītas pilsētas, lauki, kalni un līdzenumi, arī pagaršoti ēdieni, saskaitīti zemē sakritušie mandarīni, apelsīni un citroni, nepamet sajūta, ka Portugāle ir vieta, kurā nāksies atgriezties ne reizi vien, kaut vai tāpēc, ka te cilvēki ir tik lieliski un ēdiens – arī.

Franču sieru palete

Franču sieru palete

19 / 04 / 2011

Pazīstamajā Šarla de Golla frāzē slēpjas visa patiesība par franču sieriem: „Kā var pārvaldīt valsti, kurā ir tik daudz siera šķirņu, cik ir dienu gadā!” Sieru Francijā tiešām ir daudz, un ne vien ģenerālim ir grūtības ar tiem tikt skaidrībā. Siera šķirņu ir gan vairāk par 365, šodien jau ir vairāk par 750. Kur slēpjas šādas daudzveidības noslēpums?

Franču vīni

Franču vīni

04 / 04 / 2011

Daudziem vīns sākas ar Franciju, lai gan Eiropas teritorijā vīnu sākotnēji sāka taisīt Grieķijā un Itālijā, taču franču vīns šodien ražotājiem visā pasaulē ir etalons, bet patiesiem vīna cienītājiem – vīna gardums. Gribētos atzīmēt, ka franču vīnogu šķirnes audzē un izmanto visā pasaulē, bet augstvērtīgie Bordo un Burgundijas vīni ir paši vērtīgākie un dārgākie paraugi vīnu tirgū. Francijas vīni ir franču tautas kultūras, vēstures un tradīciju iemiesojums.

J’adore la France!!!

J’adore la France!!!

31 / 03 / 2011

Francija jau izsenis ir slavena ar savu bagāto kultūru, un viena no kultūras neatņemamām sastāvdaļām, protams, ir ēdiens. Ēdiens gan tīru produktu veidā, gan gatavošanas mākslas ziņā, jo tieši franču gatavošanas tehnikas ir tās, kuras pavāri un citi cilvēki visā pasaulē mājās ikdienā izmanto. Vai tā ir kūka vai omlete, vai cepta gaļa, vai kas cits. Nemaz nerunājot par franču virtuves neatņemamu sastāvdaļu – mērcēm...

Patiesība par vīna dekantēšanu

Patiesība par vīna dekantēšanu

30 / 03 / 2011

Man bieži jautā, ko nozīmē dekantēšana, kāpēc to dara un kādiem vīniem to veic. Var sniegt ļoti vienkāršu un īsu atbildi uz visiem šiem jautājumiem: tā ir vīna pārliešana dekanterā (t.i., karafē), bet aiz šī procesa slēpjas daudz nianšu un detaļu, un jebkuram someljē tā ir iespēja nodemonstrēt savu profesionālismu un zināšanas. Vēsturiski vienmēr augstu tika vērtēti vairāk nogatavināti sarkanie vīni, angļiem īpašā cieņā bija vecie portvīni...

Kas bija pirmais – vista vai ola?

Kas bija pirmais – vista vai ola?

28 / 03 / 2011

Mājas vista jeb vienkārši vista (latīniski: Gallus gallus domesticus) ir fazānu dzimtas (Phasianidae) sarkanās savvaļas vistas (Gallus gallus) viena no pasugām. Vista ir viens no visizplatītākajiem mājdzīvniekiem pasaulē, kā arī visdaudzskaitlīgākais putns pasaulē. Pēc statistikas datiem, pasaulē 2003. gadā bija 24 miljardi vistu. Pasaulē ir apmēram 250 vistu šķirņu. Vistas tiek galvenokārt audzētas, lai cilvēks iegūtu pārtikas produktus...

<em>Stringozzi</em>, <em>casareccio</em> un siera maize

Stringozzi, casareccio un siera maize

24 / 03 / 2011

Ne tikai olīveļļa, trifeles un lēcas ir tipiskas Umbrijas veltes, bet arī daudz kas cits. Piemēram, trīs lietas, kuru vārdus var izlasīt bieži, ir stringozzi, casareccio un Pizza di Pasqua.

Korķis – pagātnes palieka vai kvalitatīva nākotne

Korķis – pagātnes palieka vai kvalitatīva nākotne

22 / 03 / 2011

Viens no svarīgākajiem vīna atribūtiem ir korķis, nav korķa – nav vīna. Tieši no korķa sākas vīns. Taču pēdējā laikā tradicionālo dabīgo korķi no korķa koka arvien biežāk un biežāk nomaina ar alternatīviem variantiem no plastmasas, stikla, ļoti populāri ir kļuvuši skrūvējamie korķi. Par iemeslu tam, kā apliecina eksperti, ir problēma ar kvalitāti. Visi runā par pieaugošo vīna pudeļu skaitu, kurus samaitājis korķis...

Pirmais E simtnieks (100)

Pirmais E simtnieks (100)

22 / 02 / 2011

Lai veikalā pie plaukta neapjuktu no daudzajiem E un to apzīmējumiem, piedāvājam pārtikā lietojamo E vielu nosaukumus un skaidrojumus.

Umbrijas vietējās vīnogas

Umbrijas vietējās vīnogas

14 / 02 / 2011

Umbrija var lepoties ar daudz ko, un viena no šīm lietām ir dažādas senās vīnogu šķirnes – gan baltas, gan sarkanas. No baltajām pazīstamākās ir Grechetto un Trebbiano Spoletino, no sarkanajām – Sagrantino. Katra ar savu raksturu un spēku. Protams, bez šīm vīnogām tiek audzētas un izmantotas arī daudzas citas, kā piemēram, Pecorino, Sangiovese un daudzas mazāk zināmas...

„Mondovino”

„Mondovino”

10 / 02 / 2011

Vīnu degustācijās un prezentācijās bieži rodas jautājums: kur slēpjas starpība starp Jaunās Pasaules un Eiropas vīniem un kāpēc šīs divas pasaules ir jānodala. Uz šo un daudziem citiem aktuāliem jautājumiem savā dokumentālajā filmā „Mondovino” („Vīna pasaule”) atbild Džonatans Nositers. Filmas galvenie varoņi – leģendāras personības vīndarītāju pasaulē: Roberts Mondavi, Kalifornijas vīndarīšanas pionieris...

Vītināto gaļu paradīze Umbrija

Vītināto gaļu paradīze Umbrija

07 / 02 / 2011

Umbrija bez vītinātas gaļas un gaļas izstrādājumiem nav iedomājama, jo tā ir visur, visās uzkodu platēs, māju ledusskapjos, ēdienos un, ja aizdodies uz Norču, tad arī katra ceturtā veikala skatlogā. Protams, tiem, kuriem no gaļas ne silts, ne auksts, būs vienaldzīgi šādi skati, bet tiem, kas novērtē, tiem pa Norčas ielām būs īpaši grūti iet, jo tās desas un gaļas, kas uzrunā no skatlogiem, vienkārši velk klāt, lai tu tās ieliktu savos maisos un pēc tam...

<em>Risotto</em> šķīvī

Risotto šķīvī

20 / 01 / 2011

Risoto ir klasisks itāļu ēdiens, kurā rīsi tiek vārīti buljonā līdz krēmveida konsistencei. Buljons pamatā var būt no gaļas, uz zivju bāzes vai dārzeņiem. Tam var pievienot Parmas sieru, sviestu un sīpolus. Risoto gatavo no īsgraugu rīsiem (itāļu šķirne, kultivēta no Oryza sativa japonica). Risoto parasti pasniedz primo (pirmais ēdiens), to pasniedz pirms pamatēdiena, bet risotto alla Milanese bieži pasniedz kopā ar itāļu ēdienu...

Kā lasīt vīna pudeles etiķeti

Kā lasīt vīna pudeles etiķeti

12 / 01 / 2011

Etiķete – tā ir vīna pudeles pase. Tās izskatam, noformējumam, izmēram ir svarīga loma vīna izvēlē. Tomēr tas ir tikai dizaina un paša ražotāja gaumes jautājums, bet svarīgākā informācija slēpjas nosaukumā un norādēs, kas ir uz etiķetes. Daudziem šie uzraksti tā arī paliek neatminēti, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību tam, kas tieši ir uzdrukāts uz etiķetes, jo varbūt tieši tas ietekmēs jūsu vīna izvēli.

Mūsdienu Latvijas virtuve

Mūsdienu Latvijas virtuve

07 / 01 / 2011

Kas ir mūsdienu Latvijas virtuve? Tā pati vecā labā karbonāde (fr. „carbonnade” – „ogļots”, lat. „carbo” – „ogle”) un kotlete (fr. „côtelette”, lat. „costa” – „riba”), tie paši ceptie kartupeļi (vācu „Kartoffel, no it. „tartufo”), tas pats sāls un labākajā gadījumā pipari? Nē. Sen vairs ne. Mūsdienu Latvijas virtuve ir pavisam kas cits, tā ir cieņa pret produktiem, ko gatavojam, ko ēdam un kas aug šeit un tiek pagatavoti apvienojumā ar ārvalstu produktiem...

Šampanieti galdā!

Šampanieti galdā!

14 / 12 / 2010

Dzirkstošo vīnu var pasniegt ne tikai kā aperitīvu, bet arī kā pilntiesīgu ēdiena partneri, it īpaši, ja tas ir franču šampanietis. Daudziem nav noslēpums, ka šampanietis ir diezgan gastronomisks un universāls vīns. Šampanieti ražo Francijas ziemeļos, Šampaņas provincē. Saskaņā ar likumu šampanieti var radīt tikai no trim vīnogu šķirnēm: baltās Chardonnay un divām sarkanajām – Pinot Noir un Pinot Meunier.

„Someljē nazis” jeb korķviļķis

„Someljē nazis” jeb korķviļķis

30 / 11 / 2010

Kā bieži mēdz notikt: vienkārša darbība – vīna pudeles atkorķēšana – var pārvērsties par patiesām mocībām. Un tas viss tikai tāpēc, ka pie rokas nav korķviļķa. Piemērota ierīce korķa izvilkšanai no pudeles tika izgudrota daudz vēlāk nekā pats korķis. XVII gadsimtā korķis izskatījās kā aizbāznis, un viena tā daļa atradās ārpusē, lai atvieglotu tā izvilkšanu laukā. Drošībai aizbāznis vēl tika pārsiets ar auklu un piestiprināts ar to pudeles kakliņam...

E vielas. Vai visas ir sliktas?

E vielas. Vai visas ir sliktas?

26 / 11 / 2010

Pēdējā laikā novērojams, ka Latvijas patērētāji aizvien vairāk sāk domāt par to, cik veselīgi ir pārtikas produkti, ko tie ikdienā lieto. Viņi sāk pievērst uzmanību ne tikai pārtikas produkta vizuālajam izskatam, bet arī marķējumam, kas ir kā savdabīgs produkta šifrs, kurā var uzzināt, no kā iekārotais produkts sastāv. Un tā arī ir, ka gandrīz jebkuram pārtikas produktam mūsdienās sastāvā ir lielāka vai mazāka E buķete...

Kas jūs esat – mūsu lasītāji?

Kas jūs esat – mūsu lasītāji?

06 / 10 / 2010

Lai tuvāk iepazītos ar saviem lasītājiem, mēs izveidojām nelielu aptauju par mums interesējošām tēmām. Pirmkārt, gribam pateikties visiem, kuri atbildēja uz mūsu jautājumiem, un ceram, ka jūsu aktivitāte nemazināsies arī turpmāk. Otrkārt, mēs lepojamies ar to, kādi mums ir lasītāji, jo pēc jūsu atbildēm mēs varam spriest, ka jums patīk iepirkties, gatavot mājās un jūs pie tā radināt arī savus bērnus...

Pareizās glāzes vīnam

Pareizās glāzes vīnam

31 / 08 / 2010

Nevienam nav noslēpums, ka baltie un sarkanie vīni tiek pasniegti dažādas formas glāzēs, bet ražotāji ir gājuši tālāk, un šodien jau katrai vīna šķirnei ir savas formas glāze. Bet katram ražotājam ir arī sava forma un savs piegājiens vīna pasniegšanai. Mēs nolēmām veikt nelielu pētījumu par to, kādas profesionālās vīna glāzes Latvijā ir pārstāvētas un cik būtiska ir starpība, degustējot vienu vīnu dažādu ražotāju glāzēs. Sākumam mēs savācām visu informāciju par piedāvāto...

Svaigi kūpināts

Svaigi kūpināts

07 / 07 / 2010

Lai gan mums, latviešiem, patīk kūpināta gaļa un zivis, reti kad sastopamies ar cilvēkiem, kuri tiešām paši arī kūpina to, ko ēd. Vai nu tāpēc, ka nezina kā, vai nav kur, vai ir slinkums un vieglāk nopirkt gatavu, vai arī ir kāds, kas kūpina tik labi, ka pašam pat nav jēgas ķerties klāt. Tomēr ir tādi cilvēki, kas to darītu, tikai nezina, kur un kādu iegādāties kūpinātavu...

Rozā noskaņa

Rozā noskaņa

05 / 07 / 2010

Es bieži saskaros ar to, ka daudzi nenovērtē rozā vīnus, uzskatot, ka tie ir pārāk viegli, bez rakstura, bez izteiktas garšas. Un velti, noteikti starp rozā vīniem atradīsies „savējais” gan piesātinātu, strukturālu vīnu cienītājiem, gan tiem, kuri dod priekšroku viegliem un svaigiem baltvīniem sarkano vīnu vietā. Starp rozā vīniem ir gan viegli saldeni, gan stingri, sausi vīni. Bet rozā šampanietim jau sen ir elitārs statuss citu dzirkstošo vīnu vidū...

Pēc salātiem un dārzeņiem

Pēc salātiem un dārzeņiem

14 / 06 / 2010

Svaigs, sulīgs, rūgtens, salds, pikants, aromātisks un krāsains. Tas ir tas, kas mums vasarā ne tikai būtu ieteicams, bet obligāti būtu jāēd, jo krāsās slēpjas daudz vitamīnu un veselībai nepieciešamo vielu. Nu jau ierasto klasisko zaļo salātu vietā Latvijā varam atrast daudz dažādu citu salātu un zaļumu, garšaugu un dārzeņu, un vairs nav tikai vieni un tie paši garlaicīgie salāti. Visplašāko klāstu ar dažādiem salātiem un visiem svaigajiem produktiem, kas tiešām audzēti tepat Latvijā un bez ķīmijas...

Pārziemotāji: ziemcietīgie dārzeņi un garšaugi

Pārziemotāji: ziemcietīgie dārzeņi un garšaugi

26 / 04 / 2010

Lai gan lielākā daļa dārzeņu, augu, garšvielu un citu dārza brīnumu ir jāsēj katru gadu, ir arī tādi, kuri mums šīs rūpes atņem un kurus pietiek iesēt vienreiz, lai to sēklas vairs veikalā nevajadzētu iegādāties. Šo izturību un drosmi stāties pretī ziemai ir pārbaudījusi mūsu audzēšanas speciāliste Anna Šmite, „Slow Food” biedrības biedrs.

Pavasara džezs: vīns un dārzeņi

Pavasara džezs: vīns un dārzeņi

24 / 04 / 2010

Atnākot siltajām pavasara dienām, kad mūsu organisms pamostas pēc ilgā ziemas miega, mēs savā uzturā arvien vairāk un vairāk lietojam sezonas dārzeņus un zaļumus. Cik tas ir lieliski – palutināt sevi ar koši zaļiem salātiem, papildinātiem ar olīveļļu un citronu. Un, ja to pasniedz ar krevetēm vai viegli apceptu vistas fileju, tad šis ēdiens var aizstāt pilnvērtīgu maltīti. Bet kas tās par dzīrēm bez vīna? Šajā rakstā mēs runāsim par to, kādus vīnus pasniedz kopā ar dārzeņiem un salātiem un kam jāpievērš uzmanība.

Salātu veidi un kā tos audzēt?

Salātu veidi un kā tos audzēt?

11 / 04 / 2010

Lai gan lielveikalos gan ziemā, gan vasarā redzam tikai dažas salātu šķirnes, atceries, ka ar to viss salātu klāsts tomēr neaprobežojas, un, ja pastaigāsi pa tirgu un zināsi, kur meklēt, atradīsi vismaz divdesmit un pat vairāk salātu šķirnes, kuras audzē mūsu pašu zemnieki. Par to, kā audzēt šo šķirņu salātus, ar tevi padomos dalās Anna Šmite, „Slow Food” biedrības biedre.

Olu aizstājēji

Olu aizstājēji

09 / 04 / 2010

Mūsdienās ir daudz iemeslu, kāpēc kāds neēd olas – vai nu tā ir alerģija, vai paaugstināts holesterīna līmenis, vai princips un pārliecība, vai vienkārši fakts, ka olas negaršo. Tomēr par spīti tam visam, vēl arvien gribas apēst kādu kūku un saldumus, kuros parasti, iegādājoties tos veikalā, ir pievienotas olas, jo tās darbojas kā produktu savienotājs, ieraudzētājs, mitruma un bagātīguma radītājs. Ja olas ēst negribi vai nedrīksti vai gluži vienkārši olu mājās nav, tad ir daži produkti, kuri darbojas kā olu aizstājēji.

Ikdienas nemanāmais pavadonis – ola

Ikdienas nemanāmais pavadonis – ola

30 / 03 / 2010

Olas ēdienkartē izmanto jau kopš senseniem laikiem, vismaz vietās, kur bijusi kaut niecīga saskarsme ar putniem – vai tie bija mājas, vai medījuma putni, no tiem vienmēr varēja dabūt kādas olas. Olas – tik vienādas un tomēr tik dažādas, jo bez mums jau ierastajām vistu olām ir pieejamas arī pīļu, zosu, tītaru un paipalu olas. Tiesa gan, Latvijā zosu un pīļu olas, īpaši tādas, kuras iegādāties var legāli, ir praktiski neiespējami atrast, tomēr, ja tev kāds tādas piedāvā, tad nekādā gadījumā neatsakies...

Olu izmēri un to atšifrējumi

Olu izmēri un to atšifrējumi

29 / 03 / 2010

Olas mūsdienās un arī jau gadsimtiem ilgi tiek pievienotas ļoti daudziem ēdieniem un laba konditoreja bez olas ir neiedomājama. Ir mulsinoši ārzemju receptēs lasīt dažādus nesaprotamus olu izmēru apzīmējumus – extra large, peewee, vai pat tradicionālo medium. Tāpēc šeit ir neliels ieskats, kā pasaulē atšķiras olu izmēri un kas slēpjas zem to nosaukumiem...

"Saldais pārītis" 2.daļa

05 / 02 / 2010

Vīna pasniegšanas kultūra un tradīcijas, kā arī patēriņš ir atkarīgi no sezonalitātes, tāpat kā mūsu gastronomiskās vēlmes ir atkarīgas no gadalaika. Kad ārā ir ziemas stindzinošais sals, mēs izvēlamies izteiktus, spēcīgus sarkanos vīnus, bet var jau sasildīt dvēseli arī ar kaut ko saldu. Šajā rakstā runa būs par desertu saderību ar vīniem.

''Saldais pārītis'' <em>1.daļa</em>

''Saldais pārītis'' 1.daļa

01 / 02 / 2010

Vīna pasniegšanas kultūra un tradīcijas, kā arī patēriņš ir atkarīgi no sezonalitātes, tāpat kā mūsu gastronomiskās vēlmes ir atkarīgas no gadalaika. Kad ārā ir ziemas stindzinošais sals, mēs izvēlamies izteiktus, spēcīgus sarkanos vīnus, bet var jau sasildīt dvēseli arī ar kaut ko saldu. Šajā rakstā runa būs par desertu saderību ar vīniem.