100 kūkas un viena svecīte – atklāta ilgi lolotā Latvijas kūku recepšu grāmata

100 kūkas un viena svecīte – atklāta ilgi lolotā Latvijas kūku recepšu grāmata

21 / 05 / 2018

Baudot gardas kūkas un suminot to cepējus, atklāta gardēdes Signes Meirānes un Rimi Latvia kopīgi veidotā grāmata Latvijas simtgadei 100 kūkas un 1 svecīte. Grāmatā apkopotas 100 kūku receptes no visiem Latvijas reģioniem. Atklāšanā piedalījās recepšu autori, tai skaitā, bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un vairākas citas Latvijā zināmas personības, kuru dzimtas kūku receptes iekļautas grāmatā.

Grāmata ir garšu, dzimtu stāstu, recepšu, padomu un visa garšīgā apvienojums, ietērpts 288 lapaspusēs. To prezentācijā kopā ar projekta vēstnesi Vairu Vīķi-Freibergu, Valsts prezidenta kundzi Ivetu Vējoni un Rimi Latvia pārstāvjiem Signe Meirāne atklāja 17. maijā. Uz pasākumu, kuru apmeklēja daudz saldummīļu, bija ieradušies gandrīz visi grāmatas galvenie varoņi – kūku cepēji ar savām kūkām, kuras varēja nobaudīt ikviens, sajūtoties teju kā Karlsons. Baudot grupas Melo-M uzstāšanos un ēdot kūkas, ikviens iedvesmojās jauniem kulināriem piedzīvojumiem, lai 2018. gada novembrī ceptu savu kūka par godu Latvijas 100 gadu jubilejai. 

“Šis garšīgais stāsts aizsākās pirms trim gadiem. Tuvojās Latvijas simtgade, un mums ar Četru Sezonu komandu gribējās ko uzdāvināt Latvijai – ko tādu, kas paliks kā mantojums vēl ilgus gadus. Ir vairākas grāmatas, žurnāli ar receptēm, bet nebija kūku grāmatas, un kūkas mums, latviešiem, ir neatņemama svētku sastāvdaļa. Tā nu tapa ideja par 100 kūkām un 1 svecīti, protams, iedvesmojoties no neviena cita kā Karlsona,” stāsta projekta idejas autore Signe Meirāne.

Apvienojot spēkus ar Rimi Latvia, tika uzsākts grāmatas projekts, par tā vēstnesi aicinot  eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, kura, pati nebūdama liela kūku cepēja, grāmatai tomēr uzdāvinājusi savu recepti.

“Es priecājos redzēt, cik šajos svētkos ir ārkārtīgi liela kūku bagātība, skaistums, ieguldīta pacietība un mīlestība. Manas agrākās bērnības dzimšanas dienas svinības saistās ar dzimšanas dienas kūku. Un tā kā mūsu valstij tuvojas simtā dzimšanas diena, ir pilnīgi skaidrs, ka šiem svētkiem ir nepieciešama īpaša kūka. Un kādēļ gan lai tās nebūtu simts? Šī greznā grāmata dod nebeidzamu iedvesmu mūsu Latvijas svētkos izcept visgardāko un skaistāko kūku!” par grāmatu izsakās tās vēstnese – bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Vairāku mēnešu garumā ikviens interesents grāmatai iesūtīja savas receptes. Dodoties tūrē pa visu Latviju, lai nogaršotu iesūtīto kūku izlasi,  grāmatai tika atlasītas pašas īpašākās receptes. 

Divu gadu laikā ir apkopotas 100 receptes no visas Latvijas – no viena Latvijas gala līdz otram. Grāmatā ar savām dzimtas receptēm dalījās arī daudzas Latvijā labi zināmas personības, piemēram, Anna Rozīte, Lelde Lietaviete, Ilze Jurkāne, Kristīne Līpiņa, Dagmāra Legante-Celmiņa. Grāmatā īsi izstāstīts katras kūkas stāsts, kas dod īpašu noskaņu un svinīgumu – kādos tik svētkos šīs kūkas ēstas, un kādas sajūtas tās radījušas!

Meklē jau tagad Latvijas lielākajās grāmatnīcās un veikalos.